Na rozdíl od peněžité pomoci v mateřství je rodičovský příspěvek univerzální dávkou a mají na něj tedy nárok všechny matky (a v některých případech také otcové), včetně těch, které v předchozích měsících nebyly zaměstnané. Ve srovnání s „mateřskou“ se rodičovská dovolená vyplácí ode dne narození dítěte. Ženy, které čerpaly peněžitou pomoc v mateřství, mohou pobírat rodičovský příspěvek ode dne skončení předchozí podpory.
Celková výše příspěvku odpovídá 220 000 Kč, přičemž délku čerpání tohoto příspěvku si mohou matky samy zvolit. Nejdelší doba čerpání odpovídá 4 letem. V roce 2017 byla nejvyšší možná měsíční výše příspěvku 11 500 Kč, což se nyní změnilo a zvýšilo na maximální výši 70 % vyměřovacího základu, tedy hrubého měsíčního příjmu. Maximální měsíční částka je nyní stanovena na 36 750 Kč. Rychlost čerpání rodičovského příspěvku si však nemohou určit ty ženy, které pracují jako OSVČ a neplatí si nemocenské pojištění. Tyto osoby a dále osoby studující, nebo nezaměstnané mohou rodičovský příspěvek pobírat pouze v pevně stanovené lhůtě, tedy po dobu 4 let.
Největší novinkou je změna výše rodičovské dovolené pro osoby, které mají dvě a více dětí. Ty by nově v roce 2018 měly pobírat celkovou částku 330 000 Kč, což je narůst o 110 000 Kč oproti předchozím letům. Zvýší se také výše měsíčního příspěvku, jejíž maximální hodnota dříve odpovídala, stejně jako u jednoho dítěte, částce 11 500 Kč. Matky s více dětmi budou mít pravděpodobně možnost pobírat 1,5násobek toho, co pobírají matky s jedním dítětem. Pokud tedy například rodič jednoho dítěte pobírá 20 000 Kč, rodič se dvěma a více dětmi bude v obdobné situaci pobírat 30 000 Kč.
Při pobírání rodičovského příspěvku mají matky možnost si přivydělávat bez jakýchkoli omezení.
Více článků najdete na portálu mamci.cz