Díky vcelku levným pronájmům, ubytovnám a kolejím jde o stále méně častý jev, přesto existují rodiny, které se musí naučit novému způsobu rodinného života. V jedné domácnosti již nežijí rodiče a dítě, ale rodiče a finančně soběstačný dospělý. Jak nastavit pravidla, aby soužití fungovalo?
Přeučit se některým postojům budou muset jak rodiče, tak syn či dcera. Nejdůležitější je nastavit si pravidla. Protože když se společné hospodaření bude dít intuitivně, dojde k mnoha nedorozuměním.
Jestliže mladý člověk vydělává, není důvod, aby u svých rodičů pobýval zadarmo. Proto se obě strany dohodnou, jakou částkou měsíčně bude dítě přispívat na provoz domácnosti, případně nákupy.

Domácí práce
Druhým důležitým bodem je rozdělení domácích prací. Pokoj dítěte je samozřejmě jeho území, má tedy za jeho stav plnou zodpovědnost. Mladý dospělý si sám uklízí, povléká peřiny, umývá okna. Potomek by se však měl zapojit jistým dílem také do prací společných, protože stejně jako všichni ostatní užívá koupelnu, kuchyň, chodí přes chodbu. Proto bude dohodnut seznam domácích prací každého člena domácnosti.
Je-li to jen trochu možné, co největší samostatnosti mladý člověk dosáhne, když bude mít vlastní ledničku nebo alespoň vlastní přihrádku v ledničce a vlastní potraviny. Pokud se přece jen rodina rozhodne stravovat společně, měl by se do chystání jídla nejen pro sebe, ale i pro ostatní, pravidelně zapojovat i mladý dospělý (ideálně podle rozpisu). O své prádlo se rovněž stará sám.
Finance
Pokud potomek finančně přispívá a vzorně se podílí na chodu domácnosti, je řada na rodičích. Ti by si měli uvědomit, že s nimi nežije malé dítě, ale dospělý, a tudíž nemají právo zasahovat do jeho soukromí. Neustále vyzvídání, vstupování do pokoje a kontrolování skutečně není na místě. Stejně tak jako uklízení a snaha o „dítě“ pečovat.
Dodrží-li rodiče i jejich děti tato pravidla, mohou spolu kvalitně žít.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Páni, vážně by mě zajímalo, kde autorka tohoto článku bydlí, když píše „Díky vcelku levným pronájmům, ubytovnám a kolejím“ 😉