Respekt ve vztahu znamená, že ani jeden z páru není autoritou a nemá moc nad tím druhým. Znamená to dát partnerovi prostor mít svůj vlastní názor, na který má právo. Často si lidé myslí, že s nimi jejich partner musí vždy souhlasit a bezmezně přijmout jejich úhel pohledu. A když se tak nestane, tak se zlobí, hádají se… Vykládají si to, jako nerespekt a málo lásky. Respektovat druhého však neznamená s ním ve všem souhlasit. Je to o tom neodsuzovat a akceptovat, i když s ním nesouhlasíte.

Když respekt chybí

Pokud ve vztahu respekt skutečně chybí, nebude se vám v něm žít dobře. Respekt je totiž jedna ze základních lidských potřeb a jeho nedostatek vede k nízké sebeúctědepresi. To, aby vás lidé respektovali, se dá do určité míry vybudovat, ovšem pokud narazíte na někoho, kdo nemá úctu k ničemu a nevidí si přes špičku nosu, potom nemá cenu o to jakkoli usilovat. Všeobecně se míra respektu k nám od okolí odvíjí od toho, jak respektujeme sami sebe a jakou pro sebe máme hodnotu. Zkrátka a dobře – lidé si k vám dovolí pouze to, co jim vy sami dovolíte. Ať už si toho jste vědomi, nebo ne.

Několik způsobů, jak si získat respekt

Nebojte se ho od druhých vyžadovat

Bohužel není pravidlem, že jsou všichni slušní a chovají se s respektem a úctou automaticky. Pokud respekt nebudete vyžadovat, mnozí lidé to budou brát tak, že ho nepotřebujete a neočekáváte. Silní lidé se nebojí vyjádřit své potřeby.

Dejte to najevo řečí těla

Správné držení těla vzbuzuje v lidech respekt. Snažte se stát tedy vzpřímeně a nebojte se lidem dívat do očí. Oční kontakt vysílá signál, že jste silní a nebojíte se za sebe postavit. Pokud budete uhýbat očima, dáváte tím najevo, že si nechcete získat respekt, který si zasloužíte.

Naučte se přijímat kritiku

Kritika patří k životu. A také má svůj smysl. Je tedy důležité naučit se s ní zacházet. Jak ale kritiku nejlépe přijmout? Sami asi tušíte, že zlobit se za ní či se z ní hroutit vám rozhodně nepomůže a ani vám to na úctě ostatních k vám nepřidá. Hodit jakoukoli kritiku bez zamyšlení za hlavu také není cesta. Poznejte sami sebe, přiznejte si své přednosti i slabiny a díky tomu lépe poznáte, která kritika je konstruktivní a máte si z ní něco vzít a která je mimo mísu a můžete ji hodit za hlavu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno