Znáte to. Nikdy nekončící kolotoč úklidu, praní, žehlení a vaření, který stresuje valnou část českých žen. Jaký systém úklidu bude vyhovovat právě vám? Inspirujte se nejčastějšími způsoby organizace domácích prací českých maminek. Jak tedy na mateřské uklízet?

  • Velký týdenní úklid

Silně zabudovaný systém úklidu minulé generace. Jde o to, že v jeden den, který si určíte, prostě uklidíte všechno. Utřete prach, vysajete podlahy, vytřete podlahy a umyjete záchod a koupelnu. Některé rodiny v ten den také perou či žehlí. Výhodou je, že máte konečně aspoň chvíli uklizený celý byt najednou. Nevýhoda spočívá v tom, že většinou takovýto úklid žena nezvládne sama za přítomnosti dětí, takže většinou všemi nenáviděný úklidový půlden padne na pátek odpoledne, v horším případě sobotu nebo neděli.

  • Každý den něco

Některé ženy mají stanoveno, že v určitý den uklidí podlahy, v další den koupelnu a záchod, v jiný den utřou prach nebo vyžehlí. Výhodou je, že uklízení tak denně zabere maximálně hodinu, nicméně vlastně uklízíte neustále.  

  • Podle potřeby

Čím dál více ženy na mateřské uplatňují systém neplánovaného úklidu. To znamená, že když vidí, že je třeba vysát, vysají. Když se koupelna už příliš neblyští, umyjí koupelnu. Uklízet dle potřeby se jeví celkem logicky, protože ženy někdy často zbytečně uklízejí ze zvyku dříve, než by to bylo nutné, na druhou stranu, úklid vám pak může znatelně zasáhnout do průběhu dne nebo právě kvůli plánům vůbec neproběhnout.

  • Uklízecí systémy

Ženy, které mají velký problém s udržováním uklizené domácnosti, se často inspirují vytvořenými uklízecími systémy běžně dostupnými na internetu, např. Fly lady nebo Terapie domova. Velká pomoc pro ty, které se těžko k úklidu přinutí.

  • Paní na úklid

Pokud máte hodně práce, velký dům nebo prostě nezvládáte svou domácnost uklízet tak, jak byste si přála, nestyďte se domluvit si paní na úklid. Muž i děti spíše ocení spokojenou maminku, která úklid „nezvládla“ než vystresovanou pobíhající zombie.

Mnohem snadněji se vám bude uklízet, když se zbavíte přebytečných věcí, ať už jde o lapače prachu nebo třeba staré oblečení, které zabírá místo, či hračky, se kterými si už nikdo nehraje. A hlavně pamatujte na to, že stresovat se kvůli čisté domácnosti, která nikoho kromě vás stejně nezajímá, je zbytečné.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno