Rekonvalescence po těžší nemoci je samozřejmě důležitá i pro dospělého, avšak dětské tělíčko je přece jen menší, zranitelnější, na druhou stranu zase lépe regeneruje. Dostatečný čas na rekonvalescenci bychom ale měli dát dětem v každém případě. Jinak riskujeme kromě jiného, že se nám nemoc vrátí (angína), nebo dítě chytne rychleji jinou, protože jeho imunitní systém ještě není zcela v pořádku.

Po kterých nemocech je důležitá rekonvalescence

Rekonvalescence je nejdůležitější po onemocněních provázených horečkou a po infekčních nemocech (plané neštovice, pátá nemoc, chřipka aj.) Samostatnou kapitolou jsou pak rekonvalescence a rehabilitace po úrazech – tam vždy dbejte rad lékaře, jak postupovat, jak dávkovat zátěž apod.

Kdo bude s dítětem doma

Častou otázkou je, kdo bude s dítětem doma další týden, když už třeba týden nebo dva doma bylo. Možná již máte vyčerpanou dovolenou, s manželem jste si vzali každý týden ošetřování člena rodiny… Zkuste babičky, kamarádky, možná má kamarádka stejně nemocné dítě (dítě po nemoci), můžou si tedy spolu hrát a hlídat je můžete jen jedna…

Jak by měla rekonvalescence probíhat

Při rekonvalescenčním režimu by měly být děti ještě zpočátku v klidu, mohou si samozřejmě číst, dívat na televizi, vsedě hrát. Postupně by se jim měly přidávat vycházky venku – ovšem bez kol a odrážedel. I ve dnech, kdy dítě ještě nechodí ven, mělo by mít přísun čerstvého vzduchu – tj. dobře větrejte a v zimě byt nebo dům nepřetápějte.

Velmi důležité je doplňování tekutin, pestrá strava plná vitamínů a malé dávky jídla. Děti, které chodí do školky anebo i do první třídy, by si měly i během rekonvalescence dopřát odpolední spánek.

Kam s dítětem rozhodně nechodit

Protože dítě nechodí do školky či do školky, je rozhodně vhodné vyhnout se i ostatním místům, kde je vysoká koncentrace lidí a tím i potenciálních virů a bacilů, tedy nechodit do supermarketů, obchodních center, divadel, kin, nejezdit MHD či vlakem.

Zvyšování imunity

Během rekonvalescence, ale i po ní můžete dítěti podávat přípravky na zvýšení imunity (echinaceu, čínskou medicínu – např. dračí sirup, homeopatika).

A nezapomeňte, že dítě, které je šťastné, je méně nemocné, protože psychika hraje v dětských nemocech velkou roli!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na