Možná máte pocit, že tvrzení s dětmi a příjemně začít den se vylučují, ale věřte, že tomu tak být nemusí. Ráno je klíčový faktor pro další průběh celého dne, takže velmi záleží na tom, jak u vás probíhá.

Miminko

Pokud máte malé miminko, můžete klidně začít den velmi pozvolna a líně. Nakrmte jej u vás v posteli, pomazlete se, pospěte si tak, jak potřebujete. Pak se zvesela jděte obléct a nasnídat, miminko berte s sebou, komentujte své činnosti, zpívejte si. Nebuďte uhoněná a ve stresu.

Batole

S batoletem musíte najít vyváženost mezi jeho touhou vstávat co nejdříve a vaším přáním vstávat co nejpozději. Klidně své ranní ptáčátko nechte ráno chvíli pohrát v ložnici, ale nesnažte se jej násilím držet v posteli nebo přehlížet jeho snahy vás probudit. Vstaňte také pozitivně, společně se nasnídejte, ideálně bez televize, trochu si pohrajte a až potom, pokud možno, si jděte splnit své povinnosti.

Dítě ve školce

S dítkem chodícím do školky už samozřejmě musíte mít nějaký řád. Pamatujte, že nic nezkazíte, když raději vstanete o 10 minut dřív, než si myslíte, že bude stačit a když si nezbytně nutné věci nachystáte večer. Dítě něžně vzbuďte, nejlépe hlazením, pomazlením, písničkou, trošku si s ním v posteli zablbněte a pak se s pochopením pro jeho pomalý start v klidu nasnídejte, nechte ho vybrat si ze dvou variant oblečení a začněte se vesele vypravovat do školky. Na cestu do školky si raději také nechte nějakou časovou rezervu, protože určitě narazíte na zajímavého brouka nebo fascinující rampouch.

Dítě ve škole

Školák už nejspíš bude klást při vstávání trochu větší odpor. To poslední, co ho potěší, je ulítaný rodič, který se ho snaží co nejrychleji dostat z postele. Proto přeneste určitou zodpovědnost na dítě, kupte mu budík a nechte jej, ať se vzbudí a částečně také vypraví samo. Pokud vaše časové rozvrhy vycházejí zhruba stejně, opět snídejte společně, aspoň dohlédnete na to, že se dobře nají. Nesnažte se narychlo psát úkoly na udrobeném stole, je lepší se držet zásady, že úkoly se dělají den předem.

Puberťák

Zažít příjemné ráno s puberťákem může být skoro nemožné, každopádně vy můžete udělat maximum, aby tomu tak bylo. Své dítě ráno hezky pozdravte, uvědomte si, že i vaše dcera chce strávit v koupelně minimálně stejně tak dlouhý čas jako vy a pokud to není nevyhnutelně nutné, nekritizujte výběr oblečení, obuvi či účesu. Prostě nepruďte.

Co se týče víkendových rán, tak malým dětem klidně dovolte pohádky, aspoň se vyspíte, a ty větší klidně nechte vyspat, pokud se zrovna nejde na výlet nebo na ně nečekají jiné povinnosti. A pokud je úplně nejhůř, tak si prostě uvařte hodně silné kafe, to zachrání ledacos.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno