Rakytník je na pěstování nenáročný, přizpůsobí se větru, dešti, zimě, teplu. Jeho sklizeň začíná na podzim, od září do poloviny listopadu. Jen pozor při sklizni, rakytník je trnitý, plody jsou malé a drobné, hustě rostlé vedle sebe. Jednotlivé větvičky se dají ostříhat a plody sklízet, ale tento postup není úplně doporučován, keř může být stříháním oslaben na příští sklizeň. Nezbývá než se vyzbrojit rukavicemi a sklízet.
Samotné plody mají oranžovou barvu a to díky vysokému obsahu karotenoidů (lykopen, betakaroten). Obsahují velké množství vitamínu C, dokonce více než citrusy. Dále vitamín E, K, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, hořčík, vápník. Nesmíme zapomenout na flavonoidy a vlákninu.
Z rakytníku, díky obsahu řady prospěšných látek, se vyrábí doplňky stravy. Zpracovat ho můžeme ale i doma:
Rakytníkový sirup
1 kg prolisované rakytníkové šťávy smícháme s 1,5 kg cukru. Přidáme 1 lžičku kyseliny citronové. Mícháme až do rozpuštění cukru a plníme do sklenic. Uschovejte v chladu a suchu.
Rakytníkový olej
Usušené a rozdrcené rakytníkové plody naložíme do olivového oleje (za studena lisovaného), musí být vše ponořené. Směs dáme do uzavřené nádoby a necháme 3-4 týdny na teplém místě louhovat. Každý den protřepeme. Po uplynutí doby směs přecedíme a plody protlačíme přes řídké plátno. Skladujeme nejlépe v nádobě z tmavého skla a na tmavém místě.
Rakytníkový likér
Smícháme usušené, pomleté rakytníkové plody a destilát (vodka, koňak…), v poměru 1:3 (1 díl rakytníku a 3 díly alkoholu. Necháme 3 týdny louhovat, občas protřepeme, po uplynutí doby přecedíme a uchováváme v tmavých lahvích.
Více článků najdete na portálu mamci.cz