Obecně při vyslovení slova „rakovina“ lidí tají dech a čekají na nelítostný ortel, který mnohdy zhatí jejich životy, případně životy jejich blízkých. Tento druh nemoci si prostě nevybírá a naprosto necitelně si bere mladé, staré, ale i malé děti. Druhou nejčastější nemocí u žen je rakovina plic.

Současný životní styl, nadmíra stresových situací, nesprávná životospráva a hektický způsob života, který z lidí dělá „poloroboty“ si krutě vybírá svou daň. Právě v podobě nevyléčitelných, civilizačních či autoimunitních onemocnění. Otázkou zůstává, jak dlouho ještě budeme mnohdy jen smutně přihlížet na odcházející osoby kolem nás, místo abychom udělali zásadní změnu se svými životy.

Rakovina plic je zákeřná

Tato nemoc je nejčastějším maligním onemocněním u mužů a druhou nejčastější nemocí u žen. 4x častěji postihuje muže a to v rozpuku 50 – 60 let. Nejčastější příčinou, a to v 90%, bývá kouření, zbývajících 10% tvoří vrozené či autoimunitní choroby, které postihují plíce. Jen pro orientaci a představu, celý dýchací systém začíná dutinou nosní, pokračuje dále nosohltanem, hrtanem až do průdušnice. Jde vlastně o takový „kmen stromu“, ze kterého vybíhají jako větve, průdušky. Ty se větví až do plic na malé průdušinky, což jsou konečné části plic.

Vdechovaný kouř se právě těmito drobnými cestami dostává až do plic, kde se usazuje a postupem času se hromadí. Pokud člověk kouří dlouhodobě a velké množství cigaret, jeho ortel je více než daný, pokud si dovede říci DOST, je šance na velmi rychlou obnovu plicní tkáně a následného rizika nemoci.

Klinické příznaky jsou zavádějící

Kašel, bolest na hrudi, případný úbytek hmotnosti mnoho lidí nechává klidnými. Kdo dnes nezakašle, nebo ho „nepíchne“ za žebry. Jenže, právě tyto obecné příznaky bývají prvními černými vlaštovkami přicházející nemoci. Pokud je člověk zodpovědný a dá si říci, lékař většinou v ještě počátečním stádiu zjistí druh nemoci a může provést zásadní a rychlé kroky. Jenomže mnoho lidí přichází k lékaři pozdě, až když už není příliš šancí na uzdravení.

Je prokázáno, že až 95% všech diagnóz rakoviny plic bylo zjištěno v pozdním stádiu nemoci, kdy se již s celým problémem nedá mnoho dělat.

Lékař pacienta při podezření posílá na RTG plic, případně CT plic k upřesnění velikosti ložiska. Mnohdy je diagnostika doplněna o endoskopické vyšetření plic – bronchoskopii. Často se využívá výsledků scintigrafie nebo ultrazvuku břicha, jsou-li v podezření varovné prostupy metastáz.

Operace je základ

V případě zjištění neblahé diagnózy je nutná tzv. TNM klasifikace, ve které se hodnotí druh a rozsah nádoru. Pokud jde o nádor v počátečním stádiu, velký do tří cm, který nikam do okolí neprorůstá, většinou postačí ozařování. Pokud však již nádor prorůstá do okolí, metastázuje do příslušných blízkých orgánů, případně utlačuje okolí a způsobuje velké dechové problémy, na místě je operativní odstranění nádoru.

V takovém případě je nutné odebrat jak postiženou část, tak okolí i příslušné mízní uzliny, kterými by mohlo dojít k případné tvorbě metastáz. Na celkové doléčení se využívá chemoterapie, případně imunoterapie.

Bohužel, pro mnoho pacientů, bývá operace jen oddálením celého problému. Nádor se rád vrací, vyskytuje se v jiném místě, případně v mízních uzlinách jako metastáza, a to bývá bohužel často konečné stádium celé nemoci.

Pozor na pasivní kouření

Lidem, kteří nekouří, a přesto jsou jim zjištěna nádorová bujení, nechápou. Argumentují tím, že oni celý život nekouřili, tak jak je to možné. Jenže pasivní kouření je stejné nadělení pro organismus, jako pro aktivního kuřáka. Člověk, který kuřácký vzduch dýchá, často se v zakouřeném prostředí vyskytuje, má jednoduše stejně nemocné plíce, jako kuřáci. Vyvarujte se proto jak aktivního kouření, ale i zakouřeného vzduchu a dopřejte svým plicím čerstvý vzduch a zdravý životní styl.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno