Děti jsou od přírody zvídavé, a tak vás nejspíš zasypou otázkami ohledně Měsíce, Slunce, hvězd a planet. Jak vysvětlit dětem vesmír co nejvíce poutavě?
Měsíc jako kamarád Země
Měsíc (a nejen ten náš, tedy ten, který se točí kolem Země) je vlastně takový nerozlučný kamarád planety. Některé planety ho nemají, některé mají jeden, jiné jich mají víc. Měsíc se nemůže od planety odloučit, protože je přitahován magickou (ve skutečnosti gravitační) silou. Některé měsíce vytvářejí kolem planet prstence (Saturn).
Hvězdy jako oči
Malé hvězdičky, které vidíme, jsou ve skutečnosti obrovské jako naše Slunce nebo ještě větší. Nicméně nám připomínají zářící oči. Zkuste děti naučit nejznámější souhvězdí (Velký a Malý vůz, Orion atd.) Bude se jim to líbit i podle mapy nebo podle aplikace, kterou si stáhnete do mobilu a která vám přesně řekne, na jakou hvězdu se právě díváte.
Planety, na kterých není život
Jedinou planetou v naší sluneční soustavě, na které je život, je naše Země. Merkur a Venuše jsou příliš blízko slunci, aby na nich mohl existovat život, Mars a všechny další zase o mnoho dál. Ale co my víme, jestli někde v dalekých slunečních soustavách nepanuje také nějaký život, i kdyby byl odlišný od toho našeho pozemského? Zkuste si s dětmi vymyslet, jak vypadají mimozemšťané…
Noční bojovka
Vyrazte v noci do přírody, kde budete mít co nejmenší světelné znečištění, a snažte se poznávat planety (jsou větší a více svítí) a hvězdy včetně souhvězdí. Namalujte si svoji mapu, do které zanesete své poznatky. Pozorujte Měsíc a všechny jeho fáze (nov, dorůstání, úplněk i couvání). Pozorujte komety a „padání hvězd“. Nenechte si ujít ani zatmění Měsíce.
Interaktivní hry
Stáhněte dětem interaktivní aplikaci do smartphonu, ať se do tajů vesmíru mohou dostat samy. Nebo jim kupte nějakou stolní hru, které se tematikou vesmíru zaobírá (pexeso aj.).
Více článků najdete na portálu mamci.cz