Časy, kdy první gynekologickou prohlídku dívky povinně absolvovaly v deváté třídě, tedy zhruba v patnácti letech, už jsou minulostí. Na druhou stranu, odkládat první prohlídku do vyššího věku také není úplně vhodné. Kdy je tedy nejvyšší čas?

Vodit dceru dříve než v patnácti letech není nutné, pokud nemá zdravotní problémy. Stává se, že na gynekologii jsou odeslány i malé holčičky, jestliže je to ze zdravotního hlediska nutné. Mladší věk řeší dětská gynekologie. Od patnácti se dívka už registruje na gynekologii pro dospělé.

To, že by měla dívka navštívit gynekologii po dovršení patnácti let, je už přežitek. Pokud už je dívce okolo patnácti let a stále nemenstruuje, tak je prohlídka na místě. Lékař zkontroluje, zda je vše v pořádku. Dalším důvodem, dá se říci nejčastějším, proč dívky navštěvují gynekologa v patnácti letech, je předepsání hormonální antikoncepce. Od patnácti není pro předepsání antikoncepce vyžadován souhlas rodičů. Potřebují však písemný souhlas s vyšetřením nebo přítomnost zákonného zástupce.

Pokud dívka žije pohlavním životem, měla by chodit na pravidelné gynekologické prohlídky, i když neužívá hormonální antikoncepci.

Na první prohlídku by měla maminka svou dceru připravit. Vysvětlit, co se bude dít a jak probíhá. Jak se vhodně obléci, vysprchovat. Zásadou je nelhat, že to není nepříjemné. Necháme na dceři, zda bude chtít ke gynekologovi či gynekoložce, řadě dívek není příjemné, aby je vyšetřoval muž.

Na první prohlídku je vhodné, aby šla s dcerou maminka, lékař se bude ptát na rodinnou anamnézu a tak maminka jistě ví lépe, jaké choroby se v rodině vyskytují. Bude se ptát, jak probíhá menstruace, zda je pravidelná. Zhodnotí také sekundární pohlavní znaky, jestli se dívka správně pohlavně vyvíjí. Pokud dívka ještě není sexuálně aktivní, probíhá vyšetření přes konečník, některá vyšetření se vynechávají. Následuje vyšetření zrcadlem a někteří ještě doplňují ultrazvukem. Závěrem by mělo proběhnout vyšetření prsou.

Po vyšetření slečny většinou zjistí, že se není čeho bát a příště už často chodí sami.

Kdy by tedy dívka neměla první prohlídku odkládat?

 • Je jí okolo 15-16 let a nedostavila se ještě menstruace
 • Podezření na těhotenství
 • Začala sexuálně žít a potřebuje předepsat antikoncepci
 • Pokud má nějaký problém (bolesti, výtok, svědění)
 • Potíže s menstruací (nepravidelná, příliš silná a bolestivá)

Více článků najdete na portálu mamci.cz

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, nechápu proč se návštěva gynekologa neustále tak dramatizuje.
  Žiji v NL a tady žádného gynekologa nemám. Stěr na kvasinky a podobně si žena udělá sama v klidu doma dle návodu a kontrolu děložního čípku provede klasický obvodní lékař 1 x za 3 nebo 5 let. Zdravím všechny

  • No nevím, ale s Vaší reakcí nemohu souhlasit. Třeba například vysetreni čípku jednou za 5 let je dost dlouhá doba a obvodní lékař nemá dost zkušeností na rozpoznání problémů které se můžou objevit. Nevím jak v NL kde žijete, ale v CZ třeba nemůže ani obvodní lékař napsat recept na antikoncepci. Myslím si že pravidelné prohlídky u gynekologa mají smysl. A jednou do roka to nikoho nezabije.Sama mám již tři deti, z toho jedno děvče a budu chtít aby i ona tyto prohlídky absolvovala. Zdraví máme jenom jedno a tak se ke svému tělu musel chovat zodpovědně.

  • Tedy nevím jak to chodí jinde,ale cytologie jednou za pět let a u obvoďáka???To mě spíš připadá jako někde v Africe,sama musím kvůli antikoncepci chodit na vyšetření jednou za půl roku,jinak by mě moje doktorka roztrhla jako hada.No a doma si žena může udělat snad jenom těhotenský test a ještě to není stoprocentní.

 2. Ano, souhlasím, pipiny je třeba vyšetřovat zavčasu…dívka by měla být osprchovaná a vyholená:)

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno