Vaše dítě se už začíná stavět a pomalu a nejistě obchází nábytek a vy si kladete otázky, kdy koupit první boty a jakými kritérii se při jejich výběru řídit.
Neobouvejte zbytečně často boty miminku, které ještě většinu dne proleze. Některé maminky si potrpí na frajeřinu a jejich osmiměsíční dítě tráví celý den třeba v botičkách do kočárku. Není to dobré a svádí to ke špatnému postavení nohy.
Nespěchejte s bačkůrkami na doma. Odborníci doporučují nechat chodit doma bosky (ideální je koberec), pokud podlaha klouže nebo je studená, tak v protiskluzových ponožkách nebo lehkých, kožených capáčcích.
Kdy koupit první boty?
Jakmile dítě udělá prvních pár samostatných kroků, můžete se vydat do obchodu koupit první boty. Rozhodně zajděte do specializovaného obchodu s proškolenou a zkušenou obsluhou. Pokud nevíte, kde se takový ve vašem bydlišti nachází, poptejte se kamarádek, které už jistě botičky pro své ratolesti řešily. Teď už přejděme k základním pravidlům výběru bot.
Jakou obuv?
- Nekupujte obnošenou obuv! Mohly by se tak přenést deformace nohy předchozího nositele na vaše dítě.
- Vhodná velikost obuvi se určuje tak, že dítě postavíme na zem a prodavačka přeměří dětskou nohu přiložením na jejich „metr“. Zkontroluje také šířku nohy a výšku nártu. Podle těchto kritérií by měla začít přinášet boty. Dítě má mít botu zhruba tak velkou, abyste mezi jeho palec a špičku boty položili palec.
- Ideální bota (podle cca 70% ortopedů) je odlehčená, s pevným opatkem a ohebnou špičkou (poznáte tak, že se bota snadno ohne v třetině, ne v polovině). Bota samozřejmě nesmí být do špičky, tlačila by pak na prsty. V dnešní době se rozmáhá trend tzv. barefoot bot, nicméně většina odborníků se přiklání ke kombinaci pevné paty a ohebné špičky
- Když dítěti botu obujete, vyzkoušejte, jestli jste schopni mezi kotník a botu vsunout prst. Pokud ano, tak je bota příliš široká.
- Až budete chtít zjistit, jestli dítěti nejsou boty malé, nezkoušejte pomačkáním, spíše přiložte na stélku boty, děti mají tendenci prstíky krčit. Může pak docházet k deformacím, protože mají malé boty, ale vy jste to nezjistili.
- Nehleďte na cenu. Možná, že boty po neteřích byste měla zadarmo a za tyhle máte utratit tisícovku, ale uvědomte si, že zatímco nošení secondhandového oblečení nikomu neubližuje, boty z druhé ruky ublížit mohou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz