Nespavost obecně je velmi nepříjemný problém. Trpí jí téměř 30% populace, přičemž se nevyhýbá žádné věkové kategorii. O nespavosti lze hovořit tehdy, pokud se probouzíte dříve, než jste původně plánovali, anebo nemůžete dlouho do noci usnout. Nejde sice o nemoc jako takovou, ale může jít o prvotní příznak některé z nemocí. Pokud trpíte občasnou poruchou spánku, budete další den unavení a „bez nálady“, ale žádné větší trauma to na vašem těle nezanechá. Pokud ovšem bojujete s nespavostí dlouhodobě, vaše tělo trpí absencí fyzického i psychického odpočinku, což je pro zdraví, imunitu i celkovou pohodu naprosto nezbytné.

Proč?

Příčin nespavostí je mnoho. Od těch méně vážných, jako je nevyrovnaný spánkový režim, hluk či dočasný kašel, který ruší ze spaní, až po ty závažné. Mezi takové patří chronické onemocnění provázené bolestí, užívání nevhodných léků, stres, úzkost či deprese. Stejně tak není příliš vhodné pro klidný spánek provádět energetické cviky těsně před spaním, pít kofeinové nápoje či alkohol.

Kolik hodin spánku je dostačující?

Toť otázka. Každý člověk je jiný, tudíž i potřeba spánku každého člověka je rozdílná. Někomu pro běžné fungování stačí 6 hodin spánku denně, jiný potřebuje minimálně 8 hodin, a to se musí co každou chvíli povzbuzovat kofeinovými preparáty.

Co se týče správného spánkového režimu, nejde ani tak o kvantitu, jako spíše o kvalitu. Během spánku se pravidelně střídají dvě fáze, REM a non REM fáze. Během REM fáze, kdy dochází k obnově psychických sil, se zdají sny. Pokud se v této fázi probudíte, budete si pamatovat, co se Vám zdálo, ale budete vyčerpaní.

Oproti tomu non REM fáze slouží k obnově sil fyzických, jde o hluboký kvalitní spánek, který tvoří asi 80% celkového snění. Během noci se tyto fáze musí minimálně 5x prostřídat, pokud ke střídání nedojde, ráno bude člověk unavený i po 10hodinovém spánku.

Než zajdete k lékaři,….

Nespavost je velmi nepříjemná záležitost. Pramenící únava, vyčerpání, podráždění i oslabené pracovní tempo mnohdy člověka dočasně vyřazuje z normálního života. Než však zajdete k lékaři, zkuste několik pomocníků, které najdete v běžně dostupných potravinách.

 • Tryptofan – jde o aminokyselinu, která se nachází ve stravě obsahující škroby a bílkoviny. Dostatek ho je tedy v mléčných výrobcích, drůbeži, v bramborách či celozrnných výrobcích.
 • Vitamín B6 a hořčík – díky své správné hladině navozují spánek a najdete je třeba v banánech či v bramborech
 • Vitamín B1 čili tiamin – je důležitý pro správnou funkci nervové soustavy, s čímž souvisí i regulace spánkového rytmu.
 • Kyselina listová a vitamín B12 – zdrojem kyseliny listové je např. čočka nebo chřest, vitamín 12 najdete v mořských rybách a drůbeži. Hladiny těchto dvou důležitých vitamínů mají za následek regulaci skleslé nálady a depresivních stavů, s čímž souvisí i kvalita spánku.
 • Omega 3 mastné kyseliny – nacházející se v tučných rybách, lněném semínku či vlašských oříšcích, jsou zdrojem „hormonů dobré nálady“, čili i tyto složky se mohou podílet na regulaci spánkového rytmu.
 • Fytoestrogeny – bývají důležité tehdy, pokud je nespavost způsobena poklesem ženských hormonů v období menopauzy. Zmírní-li se projevy menopauzy konzumací potravin s fytoestrogenní složkou, poruchy spánku budou minulostí.

Osvědčený recept? Zázvorové palačinky s banány a ořechy

Budete potřebovat:

 • ½ hrnku hladké mouky
 • ½ hrnku mléka
 • 2 vejce
 • 1 lžíce olivového oleje
 • 1 lžíce másla
 • 2 lžičky krupicového cukru
 • ¼ lžičky soli
 • 1/3 hrnku kandovaného zázvoru

Z výše popsaných ingrediencí smíchejte hladké těsto. Do vytřené teflonové a vyhřáté formy těsto nalijte a nechte asi 15 minut péct, než palačinka vyběhne a povrch zezlátne.

Mezitím si v pánvi smíchejte ¼ hrnku limetkové šťávy s 2 lžícemi hnědého cukru a zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Poté přidejte 3 banány nakrájené na plátky a opékejte, dokud nezměknou, Nakonec přidejte 1/3 hrnku opražených vlašských ořechů.

Upečenou palačinku rozřežte na menší dílky a polejte polevou z banánů a ořechů. Tento večerní dezert vám zajistí nejen příjemné sny, ale zaručeně zvedne dobrou náladu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno