Přírůstek miminka na váze (ale i na výšce) je jedním z ukazatelů, zda se miminku daří dobře, zda má vše, co potřebuje, tedy zda prospívá. Jak ale miminko správně vážit, na jaké váze a jak často, aby vám to bylo užitečné a abyste se zbytečně nestresovala?

V porodnici

V porodnici vám s vážením miminka pomohou a vše vám ukážou sestřičky. Máte k dispozici kojeneckou váhu, která váží miminko s přesností na gramy. Měla byste miminko zvážit vždy před kojením a pak ihned po kojení, abyste viděla, kolik mléka miminko vypilo. Důležité je vážit miminko v obou případech tak, jak je – stejně oblečené, ve stejné plínce. Přebalujeme rozhodně buď před prvním vážením, nebo až po druhém vážení.

Doma

Doma samozřejmě speciální váhu nemáte, ale některé porodnice ji za určitý poplatek zapůjčují domů. Pokud miminko v porodnici dobře přibývalo, pak asi nemusíte panikařit. Pokud přibíralo špatně, nebo jste musela dokonce nasadit umělou výživu, pak byste si váhu opatřit měla – protože speciálně při dokrmování umělou výživou je potřeba zvážit miminko, kolik mléka vypilo, a teprve potom mu dodatečnou dávku umělého mléka připravit – abyste jej nepřekrmovala, nebo naopak netrápila hlady.

Kontroly u lékaře

Jestliže všechno probíhá tak, jak má, stačí vám na váhové přírůstky kontroly u lékaře. Ty probíhají zpočátku velmi často, takže by se na nějakou tu odchylku včas přišlo. Na doporučení lékaře pak můžete změnit techniku kojení, přikrmovat miminko umělým mlékem apod.

Zbytečně se nestresovat

Ale i při vážení miminka platí: všeho s mírou. Jestliže se jednou stane, že miminko nepřibývá tolik, jako při předchozích kojeních, nic to neznamená. Naopak si uvědomte, že miminka mají také období růstových spurtů, kdy sají a přibývají mnohem více než v jiných obdobích. Pro tvorbu mléka je nejdůležitější šťastná a spokojená maminka, a ne nějaký graf. Proto se nestresujte a vychutnávejte si každý okamžik se svým děťátkem – kojenecké období je jedno z nejkrásnějších a také nejrychleji uteče!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno