Máte podezření na případnou oční vadu nebo si jen pro klid duše chcete potvrdit, že je vše tak, jak má být? Pak není důvod návštěvu oční ordinace odkládat. Jenže, jak na vyšetření připravit takové 4leté dítě?
Dítě ve 4 letech již lecco chápe a dá se s ním poměrně rozumně mluvit. Ale rozumné reakce přeci jen nečekejte. Pokud se něčeho bojí, může být plačtivé nebo naopak vzpurné. Před návštěvou lékaře proto raději s takovými reakcemi počítejte. Nemusíte se ale dopředu děsit.
Písmena, Éčka nebo obrázky?
V dětských očních ordinacích se setkáte hlavně s obrázky a tzv. Éčky. Jedná se o písmeno „E“, které je na světelné tabuli různě natočené. Dítě pak dostane do ruky kovové „E“, jenž má natočit tak, jak je otočený symbol na světelné tabuli, který sestřička ukáže.
U dítěte ve věku kolem 4 let se předpokládá, že písmena ještě nezná tak dobře, aby z jejich čtení bylo možné vyvodit smysluplný závěr (očním lékařům vyvstávají otázky: spletl si písmeno, protože jej nezná anebo protože jej špatně vidí?). Lékaři většiny očních ordinací proto nejsou ochotni vyšetřovat dítě (minimálně do 5 let věku) skrze písmena – raději sáhnou po oněch Éčcích, a to i v případě, kdy je rodiče o písmena samy žádají.
Pokud dítě z nějakého důvodu špatně spolupracuje při natáčení „E“, lékaři volí kontrolu zraku skrze obrázky. Dítě pak jen říká, jaký obrázek vidí.
Doma pro jistotu natrénujte zadělání jednoho oka
Na symboly ze světelné tabule hledí dítě vždy jedním okem, to druhé má zadělané – buď nálepkou, kterou dostane v ordinaci, nebo klapkou v brýlích určených k vyšetřování. Dětem citlivým na obličej a nejsou zvyklé nosit brýle, může nasazení nálepky a brýlí vadit. Máte-li doma možnost, připravte je na tento úkon předem.
Ostrost zraku bývá přeměřena také pohledem do přístroje (dítě v něm vidí balón, na který má zaostřovat).
Součástí komplexního očního vyšetření je rozkapání očí
Některé oční kapky používané k rozkapání pálí, raději se proto připravte na trochu křiku. Nemělo by se ale jednat o nic bolestivého, nepříjemný pocit za chvíli odezní. Do rozkapaných očí (nakapaná látka roztáhne oční panenky) lékař posvítí světlem a zkontroluje oční nerv. Pokud je vše v pořádku, tady oční prohlídka končí. Případně se dítěti ještě změří tlak v oku (přístrojem, který do každého oka trochu „foukne“).
Někdy pomůže až druhé vyšetření
Pokud vaše dítě špatně spolupracovalo, netrapte se tím. Zřejmě si vás oční lékař zavolá na další prohlídku. Taková pak bývá mnohem pohodovější než ta první. Dítě zkrátka ví, do čeho jde a co ho v ordinaci čeká. Je více vyrovnané a klidné. Tím pádem druhé vyšetření často dopadá lépe než to první.
Více článků najdete na portálu mamci.cz