Nový přírůstek do rodiny je radost, ale také obrovskou změnou pro všechny. Jedináček, který byl doposud zvyklí na plnou pozornost rodičů, může tyto změny špatně snášet. Podle věku a chápání dítěte mu vysvětlete, co se bude dít a jaké změny vaši rodinu čekají. Jak jedináčka nejlépe připravit na příchod nového sourozence?
- Nechte dítě, aby vám pomáhalo s přípravami na miminko. Tím, že ho zapojíte, mu dodáte pocit potřebnosti a důležitosti. Nezapomeňte náležitě ocenit, jak si jeho pomoci ceníte. Uvidíte, jak bude díky tomuto přístupu rádo spolupracovat a těšit se na miminko.
- Až budete v porodnici, zařiďte, aby vás mohl teď již starší sourozenec navštívit. To, že jste v porodnici neznamená, že vás 4 dny neuvidí. Pokud byste ho dala na hlídání babičce na druhé straně republiky, vaše dítě nepochopí, že to myslíte dobře, ale bude to vnímat, jako zradu od vás. Vaše první dítko do porodnice patří! A proč? Přece na pomazlení a omrknutí miminka!
- Do porodnice si připravte nějakou hračku pro prvorozené dítě. Až vás přijde navštívit, dejte mu ji se slovy, že je to dárek od jeho nového sourozence. Takové gesto může pomoci upevnit vztahy a nastartovat harmonické vztahy mezi sourozenci.
- Je možné, že v období po porodu bude prvorozené dítko trochu více zlobit. Snažte se být chápavá a shovívavá. toto chování je přirozené. Pokud tedy zpozorujete větší nárůst zlobení, místo trestu se naopak na dítko více zaměřte a věnujte mu více pozornosti. Protože to je to, co právě potřebuje a čeho se snaží lumpárnami docílit.
- Někdy travte čas jen se starším sourozencem o samotě. Věnujte mu svou plnou pozornost a hrajte si jen s ním, aby pro něj byly změny s příchodem nového sourozence snesitelnější.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Byl -li jedináček zvyklí, tak se nic už dělat nedá.
Já jsem jedináček a povím vám, že jsem sama být nechtěla. Nikdo si se mnou doma nehrál, bylo mi smutno a záviděla jsem dětem sourozence.