Příkrmy pro miminko: Zatímco do 6. měsíce jste pravděpodobně kojila (nebo podávala umělé mléko), od cca 6. měsíce vám nastává dobrodružné období zavádění prvních příkrmů. Je to leckdy opravdu trnitá cesta objevování, co vašemu miminku bude chutnat, co ne a na co by mohlo být třeba i potenciálně alergické. Ale nebojte se, s našimi radami to určitě zvládnete.
Kdy začít s příkrmy
To je otázka, která trápí zejména maminky prvorodičky (při druhém a dalším dítěti už jste vždy poučenější a chytřejší). Pak vězte, že onen 6. měsíc je jen taková doporučená hranice. Pokud nemůžete kojit nebo vaše mléko již miminku nestačí, neexistuje žádný důvod k tomu, abyste nezačala s příkrmy třeba už ve 4. měsíci věku miminka. A naopak pokud plně kojíte, miminko prospívá a navíc vám do toho 6. měsíce spadly prázdniny nebo dovolená, klidně kojte i o měsíc déle a s příkrmy začněte později (na hotelovém pokoji stejně nebudete moci vařit).
S čím začít
Nejlepší je začít nahrazovat „obědovou dávku“ krmení, protože miminko bude již nakojené v noci i ráno ke snídani a spíše snese změnu. Začněte vařenou mrkví, kterou nesolíte, rozmixujete, nebo rozmačkáte vidličkou, a podávejte ji miminku k obědu 3 dny. Buďte trpělivá – zatímco existují děti, které si na příkrmy zvyknou během prvního krmení, jsou i takové, které je odmítají ještě 2 měsíce po prvních pokusech. Když se mrkev osvědčí, zkuste brambory. Dále potom mrkev s bramborem, jako dvousložkový příkrm. Postupně vyzkoušejte další zeleninu (brokolici, cuketu, květák, hrášek, kukuřici apod.) Asi tak za 14 dní od začátku příkrmů můžete zkusit do zeleniny a brambor zamíchat trošku rozmělněného masa (kuřecího, krůtího nebo králičího). Vždy je dobré podávat jeden druh příkrmu po dobu tří dnů, protože tak se může projevit případná potravinová intolerance.
Další nahrazené jídlo od 7. měsíce
Asi tak měsíc od doby, kdy jste začala nahrazovat oběd, zkuste nahradit i večeři. Tentokrát se hodí různé obilno-mléčné kaše, které miminko dostatečně zasytí na noc a nebude se tak často budit na noční kojení. Ostatně noční kojení byste měla začít vynechávat jako první.
Svačinky od cca 8. měsíce
Pokud jde všechno jako po másle, zkuste od 8. měsíce podávat ovocné svačinky. Můžete je podávat dopoledne nebo i odpoledne. Můžete zkusit kupované přesnídávky, nebo nastrouhat jablko (popř. ho povařit), rozmačkat banán, hrušku atd.
Naposledy nahraďte snídani
Snídani, protože je prvním jídlem dne, je dobré co nejdéle ponechat, aby miminko nebylo hned po probuzení konfrontováno s novým jídlem. Ovšem v takovém 9. měsíci, zvyklo-li si bez problémů na ostatní příkrmy, nahraďte i ranní dávku mléka např. jogurtem s piškoty nebo s ovocem.
Od 9. měsíce můžete začít „více“ vařit
Od 9. měsíce můžete i obědy začít více variovat a zkoušet nové potraviny, např. smetanu. Oblíbeným příkrmem je třeba dušené maso (opět krůtí, kuřecí nebo králičí) s cuketou, podlité troškou smetany, podávané s vařeným bramborem, rýží nebo těstovinami. Velkou výhodou je, že toto jídlo můžete jíst spolu se svým dítětem (jen si ho přisolíte). Také větší dávka základního jídla nevadí, protože každý den použijete jinou přílohu.
Co když miminko příkrmy odmítá
Musíte být trpělivá, a jestliže miminko opravdu nic nesnědlo, nezbývá než jej dokrmit kojením nebo umělou výživou. Časem se však každé miminko naučí nové potraviny jíst.
Lepek zavádějte mezi 8. až 12. měsícem
Není žádný důvod nezavádět miminkům do stravy lepek, naopak čím později jej dítěti podáte. Tím spíš může vzniknout potravinová alergie. Totéž platí i o ostatních rizikových potravinách (vejce, ořechy – mleté např. v pečivu, aby je miminko nevdechlo) – zkoušejte a zkoušejte, vy znáte své děťátko nejlépe a víte, co mu chutná, nebo na co reaguje jinak.
Po 1. roce života pokračujte dalšími jídly a vše zkoušejte postupně
Není pravda, že jakmile dítě dosáhne jednoho roku věku, může už jíst cokoliv s vámi. Stále platí, že by jeho jídla měla být méně solená a kořeněná. Nemělo by přijímat příliš mnoho cukru, uzeniny, a samozřejmě také alkohol.
Je to dobrodružná cesta, ale být maminkou je jednou z nejkrásnějších a nejzodpovědnějších rolí, kterou jste na sebe přijala, a tak si ji užívejte se vším všudy. A kromě našich rad se řiďte i vlastním úsudkem a mateřským instinktem!
Více článků najdete na portálu mamci.cz