Obecně se doporučuje se zaváděním prvních příkrmů začít od ukončeného 6. měsíce. Období zavádění prvních příkrmů se ovšem může lišit podle toho, zda je miminko kojeno či ne. Pokud je miminko kojeno, alespoň do 4. měsíce je ideální, aby znalo pouze mateřské mléko.
Když nechce papat
Pokud dítko příkrmy odmítá, nebojte se je klidně odložit až na 7. měsíc – důležité je ho nenutit, aby si nevypěstovalo odpor, ale pouze nabízet. Dejte mu prostor jídlo řádně prozkoumat, ochutnat prstíky, patlat se v něm. Mějte na paměti, že bylo doposud zvyklé jen na sání mateřského mléka nebo na mléko umělé, vše je pro něho nové, navíc se musí naučit polykat.
Je pravděpodobné, že miminko zpočátku sní, tedy spíše ochutná, jen pár lžiček. Je to naprosto normální proces. Plnou dávku příkrmu (tj. asi 150 ml) je schopno miminko najednou bez problému sníst obvykle kolem 9. měsíce.
K jídlu můžete svou ratolest namotivovat tím, že budete jíst společně. Když uvidí, že také jíte, je pravděpodobné, že se bude chtít přidat.
Teplota příkrmu
Před podáváním zkontrolujte, zda má příkrm vhodnou teplotu – neměl by být ani moc teplý, ale ani moc studený. Některé děti byť jen trochu vychladlé příkrmy zarytě odmítají. Jak je všeobecně známo, jednou ohřátý příkrm se již znovu neohřívá.
Zelenina vhodná pro první příkrmy
Kupované příkrmy nejčastěji obsahují mrkev a brambory. Další vhodná zelenina je brokolice, hrášek, dýně, cuketa, řepa, fenykl. U brokolice si dejte pozor na košťály, jelikož obsahují hodně dusičnanů. Stejně je na tom špenát, proto je lepší špenát podávat spíše v podobě kupovaných příkrmů.
Kdy a jaké zavést maso?
Maso se zavádí obvykle měsíc po zavedení prvních zeleninových příkrmů. Stejně tak, jako u zeleniny, dbejte i u masa na kvalitu. Čerstvé libové maso uvařte ve vodě spolu se zeleninou, bez soli. Vhodné maso je krůtí, telecí, králičí, jehněčí, kachní, husí, kuřecí, hovězí.
Můžu příkrmy zamrazit?
Je samozřejmě rychlejší a praktičtější uvařit toho více najednou a zbytek zamrazit. Příkrmy se mrazit můžou, nemusíte se toho bát. Takže hurá do toho! Nakupte zeleninu, maso, připravte svému dítku jeho oblíbené kombinace a dejte je do skleniček. Pro tyto účely můžete využít vymyté sklenice např. od ovocných přesnídávek nebo kupovaných příkrmů. Dbejte na to, aby byly sklenice dobře popsané (obsah, datum). Díky mrazení příkrmů si ušetříte spoustu času a práce. Mějte na paměti, že byste příkrmy měla spotřebovat nejpozději do 2. měsíců od zamrazení.
Více článků najdete na portálu mamci.cz