Blíží se doba prvního příkrmu vašeho miminka. Už jste stačila zjistit, že internet i knihy pro matky začátečnice obsahují kvantum informací o ideálním stravování kojenců. My se budeme snažit vše základní prezentovat srozumitelně a stručně.

Kdy?

Pokud kojíte a vaše dítě dle názoru dětské lékařky dobře prospívá, není podle Světové zdravotnické organizace důvod, abyste začínala s přikrmováním dříve než v ukončeném 6. měsíci. V případě umělého mléka může být situace jiná, o startu příkrmů se poraďte s pediatričkou, nezačínejte však dříve než v ukončeném 4. měsíci.

Co?

Na rozdíl od doporučení, kterými se řídily naše matky, začněte zeleninou v čase oběda. Pro první seznámení je nejideálnější mrkev, dýně, hrášek nebo batát, postupem času můžete přidávat cuketu, brokolici, špenát či květák. Nejdříve podávejte pouze jeden druh zeleniny a to po 3 dny, abyste zjistila, zda dítě není na danou potravinu alergické. Až miminko zvládne zeleninu, zařaďte do jídelníčku šestkrát týdně maso (kvalitní hovězí, drůbeží, králičí, vepřové), jednou týdně vaječný žloutek, po pár měsících i ryby.

Když dítě akceptuje masozeleninový příkrm (zhruba po měsíci až dvou), nabídněte mu ovocný. Ten můžete podávat v době dopolední nebo dopolední svačiny. Po navyknutí na ovocný příkrm se začínají zařazovat kaše (domácí či instantní – které jsou asi lepší, že?), jogurty, kolem 10. měsíce také pečivo. V roce už je dítě schopno jíst to co dospělý, vyhněte se však přílišnému solení a slazení.

Jak?

Vybranou zeleninu, ovoce či maso důkladně oloupejte, očistěte, nakrájejte na malé kousky a dejte vařit do vody (nejlépe kojenecké). Až kousky ve vodě změknou, tak je sceďte, vodu si nechejte. Po vychladnutí rozmixujte tyčovým mixérem, popř. rozmačkejte najemno vidličkou.

Doporučuje se začínat úplně mixovanou stravou, ale jsou i děti, kterým drobounké kousky už od začátku nevadí, takže vyzkoušejte a podle toho se řiďte.

S citem

Pamatujte, že pro miminko zvyklé konzumovat výhradně tekuté mléko specifické chuti bude nejspíš trochu šok, když se ho budete snažit nakrmit lžičkou něčím pro něj nezvyklým. Proto neočekávejte, že v prvních dnech dítě sní více než dvě, tři lžičky. Buďte jemná, trpělivá, veselá. Je možné, že zvykání si na příkrmy nepůjde podle vašich představ. V tom případě pamatujte, že kojenec je velice senzitivní a vaše nervozita mu na apetitu nepřidá.

Může se stát, že zaregistrujete, že některé druhy potravin dítě přijímá bez problému a jiné nechce jíst. Je to přirozené, někdy je potřeba mnoha pokusů, aby si dítě na novou chuť zvyklo. Nikam se nežeňte, máte spoustu času, vaše miminko se během pár měsíců naučí jíst vše, co bude ke zdravému vývoji potřebovat.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno