O vitamínech už toho bylo napsáno dost, ale víte, ve kterých potravinách je najdete? Prodej vitamínů v lékárnách tvoří významnou položku jejich zisku. Jedni dávají přednost uměle vyrobeným vitamínům v podobě pilulek, kapslí, sirupů a bonbonů. Druzí jdou přírodní cestou a snaží se vitamíny doplnit vhodnou stravou.
Pokud se někdo chce vydat přírodní cestou, chce to více úsilí. Nastudovat informace o potravinách a obsahu vitamínů. Uměle vyrobené vitamíny by měly být užívány na doporučení lékaře. Člověk jen obtížně sám pozná nedostatek některého z vitamínu sám na sobě. Jedná se o specifické příznaky, které nejlépe zhodnotí lékař. Dobrým indikátorem je i rozbor krve. Vitamíny hrají významnou roli v tělesných funkcích, imunitě, tvorbě nové tkáně, fungují podpůrně a preventivně. Rádi byste jedli zdravěji a doplňovali vitamíny přirozeně? Nevyznáte se v nepřeberném množství potravin? S naším přehledem to bude snadné.
Vitamíny rozpustné v tucích
Vitamin A – v zelenině a ovoci žluté nebo oranžové barvy, játrech, žloutcích, dále v jeřabinách, paprikách, špenátu, sýru, plnotučném mléce, mrkvi, nati petržele, tučných rybách, dýních a sušených meruňkách.
Vitamín D – nejvýznamnější zdroj je ultrafialové záření, pobyt na sluníčku. Z části se tvoří v kůži. Mořské ryby, vejce, mléko.
Vitamín E – ořechy, rostlinné oleje, slunečnicová semínka, rostlinné klíčky, cereálie, sója, mandle, olej z kukuřičných klíčků.
Vitamin K – žloutek, rybí tuk, listová zelenina, květák, hrášek, pistácie, špenát, sójové boby, avokádo, brokolice, zelné listy.
Vitamíny rozpustné ve vodě
Vitamíny skupiny B:
- B1 – droždí pivovarské, játra, ořechy, brambory, fazole, vnitřnosti, pšeničné otruby, ovesné vločky, pohanka, chřest.
- B2 – droždí, tvaroh, mléko, vejce, kakao, hovězí maso.
- B3 – slunečnicová semena, hrách, fazole, tuňák, ryby, maso, arašídy.
- B6 – černé pivo, banány vejce, ryby, vepřové maso, zelí, ořechy.
- B12 – droždí, kefír, acidofilní mléko, sýr, králík. Vepřové, hovězí a telecí ledviny, zrající sýry.
Vitamín C – šípky, jahody, zelí, citrusové plody, paprika, kořenová zelenina, brambory, brokolice, rajčata, rakytník, černý rybíz,
Kyselina listová – tmavě zelená listová zelenina, játra, obiloviny, chřest, brokolice, pomeranče, kvasnice, fazole a další luštěniny.
Kyselina pantotenová – zelenina, maso, semínka, mateří kašička.
Biotin – maso, vejce, živočišné produkty a mléčné produkty, ryby, játra.
Více článků najdete na portálu mamci.cz