Předvánoční úklid: Ačkoliv Vánoce by měly být především svátky klidu a míru, v mnoha domácnostech to vypadá spíš jako po boji. Ale nemusí to tak být. Stačí, když začnete s přípravami dopředu a vše si pečlivě naplánujete.

Co je dobré stihnout v říjnu

Během října není na škodu začít s větším předvánočním úklidem, aby se vám nedostal až do adventního období – nezapomeňte, že advent začíná již 4 týdny před Vánoci. Takový velký úklid v sobě může (ale nemusí) zahrnovat mytí oken a dveří, úklid kuchyně, spíže a komory a samozřejmě běžný úklid, který stejně provádíte (utírání prachu, luxování, vytírání). Nejlepší je začít odshora dolů (v místnosti i v celém domě či bytě) a od velkých činností k malým (nejprve umýt okna, potom vyluxovat a vytřít). Když si na každý větší úklid vyhradíte polovinu víkendu, zbyde vám čas i na odpočinek. Nezapomeňte do činností zapojit i manžela a děti, bude to rychlejší.

 

Listopad – to nejsou jen dušičky

Samozřejmě v listopadu zřejmě budete muset stihnout navštívit hřbitov a hroby svých zemřelých příbuzných, možná se také vydáte na dušičkovou stezku (jako připomínku lampionových průvodů), ale hlavně je to ideální měsíc na to, abyste v klidu nakoupily dárky. Jeden víkend si vyhraďte na obíhání obchodů (pokud se bez toho neobejdete) a druhý víkend věnujte pečlivé přípravě nakupování na internetu (sepište si, co komu chcete koupit; najděte e-shop, kde toho pořídíte nejvíce – vyplatí se to kvůli poštovnému; srovnejte ceny jednotlivých e-shopů; nakonec v předstihu všechny dárky objednejte). V listopadu můžete také vyrábět se dětmi výzdobu a na začátku adventu celý dům vyzdobit.

Prosinec a jdeme do finále

Na začátku prosince už můžete začít péct cukroví, které se potřebuje odležet (perníčky, rohlíčky, linecké). Stejně si moc nepoleží, protože zejména děti jej budou ujídat – nazakazujte jim to, vždyť víte, že po Vánocích už nikdo na cukroví nemá chuť. Asi tak týden před Štědrým dnem (i dříve) nechte manžela koupit vánoční stromeček. Pokud chcete živého kapra a necháváte jej dětem ve vaně, je také ten nejvyšší čas pár dní před Vánoci. Týden před Vánoci můžete také doplnit zásoby vánočního cukroví nepečenými druhy (kuličky atd.) Dva dny před Štědrým dnem zabalte dárky, den před Štědrým dnem připravte bramborový salát a uvařte rybí polévku. A na Štědrý den vám již bude stačit obalit a usmažit kapra (nebo jinou rybu).

Všechny činnosti si užijte na maximum, bavte se při nich, dívejte se na pohádky. Čas strávený s těmi nejbližšími je totiž nejvíc, co jim můžete dát.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

3 KOMENTÁŘE

  1. Na úklid se už chystám, především na okna, ale beztak je ještě jednou potom přemyju. Ve skříních dělám pořádek průběžně, staene tak v kuchyňské lince.Nejvíce práce zabere otevřená knihovna přes celou stěnu a kuchyň vč. digestoře, kam se nalepí mastná špína. Sedačky máme kožené, vyčistit je nedá velkou práci a koberce nemáme. Ještě popřemýšlím, jestli nevymalujeme celý byt. Malujeme pouze na bílo.

    • Mám dotaz – proč uklízíte celý byt najednou? Skříně se mají vyklízet v létě, když otevřete okna a provětráte celý byt.

  2. Proč to? Ještě jsem za celý život nepochopila, proč by se měl někdo stresovat kvůli Vánocům. Dárek pro každého se dá pořídit během celého roku, případně zajdu do obchodu a koupím. Upéct cukroví stihnu za víkend, stejně peču celý rok, tak místo buchet napeču cukroví. Kde je problém? A doma nežiju ve svinčiku a bordelu, abych ho musela zrovna před svátkama uklidit. Máme velkou rodinu, sejde se nás kolem 15 lidí, ale vánoční stres neznám. A jenom blbec myje okna v zimě. Tzv. „velký úklid“, když už, tak zásadně po návštěvách.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno