Narodilo se vám miminko předčasně a vy nevíte, jak se o něj starat, abyste něco nepokazila? Toho se nemusíte tolik bát, protože váš mateřský instinkt a také personál porodnice vás provedou prvními dny a někdy i měsíci vašeho miminka. Takže my přinášíme jen stručný přehled toho, co vás čeká u předčasně narozeného miminka.
Kdy se jedná o předčasně narozené miminko
Za předčasně narozená miminka jsou považována všechna miminka, která se narodí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. V dnešní době se běžně dají zachránit i miminka narozená po 24. ukončeném týdnu těhotenství. Rozhodující pro jejich zdravotní stav není však jen časnost jejich narození, ale také jejich porodní váha. Děti, které mají nízkou porodní hmotnost (1500–2500 g), jsou mnohem méně ohroženy komplikacemi než jejich vrstevníci s velmi nízkou (1000–1500 g), nebo dokonce extrémně nízkou (pod 1000 g) hmotností.
Péče již v porodnici
Již v porodnici kromě nesporné lékařské péče (inkubátor, řada vyšetření, podpora dýchání, monitory dechu a dalších životních funkcí) je extrémně důležité, abyste byla tomu malému tvorečku nablízku, jak jen je to možné. Miminku nejvíce pomůže, když jej můžete tzv. klokánkovat, tj. přikládat si jej rovnou na své tělo, aby vás mohlo vnímat. Klokánkovat mohou i tatínci. Rozvíjí to fyzickou i psychickou stránku miminka.
Dalším významným úkolem maminky v prvních měsících života nedonošeného miminka je dopřát mu správnou výživu. Je-li to jen trochu možné, je důležité odstříkávat ručně nebo za pomoci odsávačky (existují manuální i elektrické) mateřské mléko, které se nejdřív miminku podává do úst tzv. pohárkem, později lahvičkou, a nakonec může být i normálně kojeno.
Péče po návratu z porodnice domů
Péče o předčasně narozené děti může být složitější i po návratu domů. A bude to náročné i na vaši psychiku, takže se nebojte požádat o pomoc manžela, babičky, popř. i specializované organizace na pomoc rodičům předčasně narozených dětí.
Vy sama byste měla především zůstat v psychické pohodě, protože psychický stav matky se nejvíce přenáší na psychický stav dítěte.
Děťátko stále potřebuje láskyplnou péči, dostatek kontaktu, dotyků… Nošení v šátku je u těchto miminek bezesporu vhodnější než mnohdy neosobní vožení v kočárku. Důležité jsou i miminkovské masáže.
Abyste předešla SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence), který u předčasně narozených dětí hrozí ještě o něco více než u dětí narozených v termínu, měla byste se vyvarovat kouření, mít doma ideální teplotu (kolem 22 °C), ale i dostatečně větrat, pokládat miminko ke spánku spíše na záda nežli na bříško, a vyplatí se pořídit i domácí monitor dechu.
Přejeme všem předčasně narozeným miminkům, aby vyrůstala v láskyplném prostředí a brzy „dohnala“ své kamarády narozené v termínu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz