Návrat do práce po mateřské dovolené čeká asi každou z nás – ne každá to však vnímá stejně. Někdo se na mateřské dovolené nudil, bral ji jako nutné zlo a nemohl se dočkat, až bude opět moci chodit do své práce, kterou má rád. Někdo se naopak na odpočinek od běžných pracovních povinností těšil a vyhlídky opětovného nastoupení do pracovního procesu ho děsí. Tak či tak, můžete si to zpříjemnit. Já vám v tomto článku přináším tipy a rady, jak na to.

Návrat do starých kolejí

Pokud se po mateřské dovolené vracíte do své staré práce, bude váš návrat do pracovního procesu bezesporu probíhat ve větším klidu. Budete se vracet do prostředí, které už znáte a tak to pro vás bude méně náročné. I přesto však po letech strávených doma člověk leccos zapomene a ztratí určité pracovní návyky. Ve známém prostředí se ale jistě rychle „otrkáte“ a bude to pro vás naprosto přirozený a plynulý přechod.

Pozitivní afirmace

Já jsem si návrat do práce zjednodušovala pomocí afirmací. Změna režimu na pracovní pro mě byla stresující a pozitivní afirmace mi velmi pomohly. Slyšíte o tom poprvé? Afirmace jsou krátké tzv. posilující věty, prohlášení, kterými záměrně měníme nastavení své mysli k lepšímu. Zkuste to hned zítra ráno! Nenechte svou mysl unášet se myšlenkami, že se vám nechce vstávat a podobně, ale ihned po probuzení vezměte svůj život do svých rukou a naprogramujte si svou mysl tak, jak potřebujete. Můžete si říkat třeba: „Dnes se cítím svěže a odpočatě“, „Jsem připravena vstoupit do nového dne“, „Dnes jsem dělám moudrá rozhodnutí a poslouchám svou intuici“ aj.

Využijte toho, co jste se na mateřské dovolené naučily

Zamyslely jste se nad tím někdy takhle? Místo strachů, že po tak dlouhé „dovolené“ už se nebudete schopny vrátit do práce nebo že už s prací nedokážete udržet krok se zamyslete nad tím, co vás ona „dovolená“ naučila a jak to budete moci v budoucnu využít. Myslím si, že maminku na plný úvazek péče o děti naučí efektivnost, organizovanost a dobré zacházení s časem a to i kdyby sama nechtěla. Naše děti jsou nejlepší učitelé. Při návratu do práce se vám tyto nové skills budou jistě hodit. Zkrátka a dobře, berte to, že jste posledních pár let strávila doma se svým dítkem, jako přednost a jako čas, kdy jste mohla „růst“.

Je po mateřské dovolené těžší najít práci?

Omyl! Toto záleží čistě na nás a na našem přístupu. Mateřská dovolená kromě péče a starostí o děti přináší i jednu obrovskou výhodu a to možnost realizovat se i mimo práci a rodinu. Pokud se tedy během mateřské dovolené nebudete starat jen o věci kolem dětí, ale najdete si možnosti, jak se dovzdělávat, učit se nové věci, studovat si o věcech, co vás zajímají, budete mít při opětovném nástupu do práce oproti ostatním dokonce výhodu. Můžete sebou přinést do práce „nový dech“, nové znalosti, přístupy.

Jak připravit rodinu?

Návrat do práce je velká změna nejen pro vás, ale také pro vaši rodinu. Pro vaši rodinu, která doposud posledních pár let fungovala určitým stylem a nadcházející změny se jí také úzce týkají. Promluvte si se svým partnerem a domluvte se na nových „pravidlech“ fungování. Kdo bude dělat dětem svačinu? Kdo je vyzvedne ze školky, školy? Vyplatí se také mít navařeno dopředu, alespoň prvních pár dní, abyste měla odpoledne volné a mohla se po práci v klidu věnovat dětem. První chvíle této změny možná budou krušnější, ale s pomocí celé rodiny a s dobrou organizací si na nový životní styl brzy zvyknete. Hodně štěstí!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno