Laicky malé začervenalé pupínky jsou postrachem všech miminek. Potničky jsou neinfekční vyrážka, která se objevuje zejména u novorozenců. Nejprve to jsou červené skvrnky na kůži, ze kterých se později stanou puchýřky naplněné tekutinou. Nejčastější výskyt je pod plenkami – v tříslech, na krku a v podpaží. Jinými slovy v nevětraných záhybech kůže a také na místech, kde se miminko více potí.
Proč potničky vznikají?
Jak už název napovídá, potničky vznikají i kvůli pocení, např. Pokud je v noci horko a dítko se pod pyžamem potí nebo je kdykoli jindy oblečeno neúměrně počasí. Mimo jiné je větší riziko potniček, pokud se po koupeli dítko nedostatečně vysuší ručníkem nebo při použití nevhodné mycí kosmetiky. A samozřejmě také při zanedbání hygieny.
Jak potničkám předejít? Aneb prevence je základ!
Zapomeňte na umělé materiály! První krok v prevenci proti potničkám by mělo být kvalitní oblečení a také povlečení ložního prádla. Ideální je bavlna, protože bavlněné oblečení je prodyšné a zabraňuje zapařování kůže. Hned po oblečení se zaměřte na kvalitní dětskou kosmetiku. Doporučuji přírodní neagresivní kosmetiku, jelikož dětská kůže je velmi jemná a citlivá a potřebuje šetrné přípravky.
Tipy, jak s potničkami zatočit
- Odvar z dubové kůry – dubová kůra se používá k hojení ran, jelikož obsahuje velké množství tříslovin, které mají stahující efekt.
- Jedlá soda do koupele – na úlevu proti svědění do koupele zkuste přidat lžičku jedlé sody.
- Heřmánek – heřmánek se často používá, jako lék na všechno, jelikož je známý svými hojivými účinky. Připravte si odvar z heřmánku a po vystydnutí jím potírejte postiženou kůži. Nejprve potřete jeden puchýřek a vyčkejte, zda se neobjeví alergická reakce. Pokud bude vše v pořádku, můžete využít léčivou moc heřmánku beze strachu.
- Kontrolujte, aby byla v místnosti příjemná teplota (noc asi 18°C, ve dne 21-24°C) a často větrejte.
- Zbytečně dítko nenavlékejte do hodně vrstev oblečení, naopak pokud to situace dovoluje ho nechte klidně jen v plence a to i na spaní. V noci ho přikryjte tenkou přikrývkou.
- Dodržujte pitný režim.
- Kočárek nenechávejte na slunci, naopak ho dávejte do stínu.
Kdy navštívit lékaře?
Zdravé miminko si s potničkami pravděpodobně poradí samo a jeho kůže se opět zregeneruje. Pokud se ovšem i přes vaši snahu situace nelepší více, než 2 týdny nebo se stav kůže zhorší, navštivte svého lékaře. Hrozí riziko infekce.
Více článků najdete na portálu mamci.cz