Jak často měnit ložní povlečení a jak ideálně o něj pečovat? Poradíme vám, jak udržet svou postel čistou a bez nežádoucích roztočů a bakterií!

V povlečení najdeme snad všechno

Výměna povlečení a péče o něj je stejně důležitá, jako výměna oblečení nebo spodního prádla. Asi na sobě nechcete nosit týden nošené triko, proč tedy spát ve špinavé posteli?

V posteli se ukládá kromě nadměrného množství potu také špína, odumřelé kožní buňky, sexuální výměšky a jiné tělní tekutiny. Všechny tyto pozůstatky z předešlých nocí mohou dokonce zapříčinit alergickou reakci na roztoče nebo dokonce zánět na drobných oděrkách a rankách na vašem těle!

Jak často měnit povlečení

Podle posledního průzkumu si lidé v České republice mění ložní prádlo jen jednou za měsíc. Představte si, kolikrát se za noc zpotíte, kolikrát se týdně se svým partnerem milujete a to nemluvě o tom, kolikrát vám do postele vleze váš domácí mazlíček. Čím déle spíme v jednom povlečení, tím hlouběji se do něj dostane veškerá špína a pot.

Odborníci doporučují měnit ložní prádlo alespoň jednou týdně a prát na 60 stupňů. Tato teplota je optimální ke zničení všech bakterií. Ložní prádlo je dobré sušit na slunci. Pro zničení zbytku bakterií a alergenů je dobré ložní prádlo vyžehlit na nejvyšší výkon žehličky.

Peřiny se po ránu nezastýlají

Odborníci doporučují po probuzení nechat peřiny proschnout. Nedoporučuje se hned zastlat, protože tělo vyprodukuje během jediné noci až půl litru potu. Ráno jsou peřiny vlhké a teplé, stává se v nich proto živná půda pro množení roztočů. Nejlépe se o peřinu starají malé děti, které ji odkopou a odejdou. Ložnice se má po probuzení nechat vyvětrat a peřiny ustlat až několik hodin po vychladnutí.

Proč nenechávat peřiny na slunci

Krásné počasí přímo vybízí k větrání peřin a polštářů venku. Nehodí se to však v případě, že je vlhké počasí. To dává opět šanci množení bakteriím. Peřiny je dobré větrat v zimě, kdy je teplota pod bodem mrazu.

Praní peřin

Stejně tak jako ložní prádlo se i peřiny a polštáře musejí jednou za čas vyprat. Zvláště, pokud je doma některý člen domácnosti alergický. V takovém případě je dobré alespoň jednou za měsíc vyprat peřiny i polštáře v pračce na doporučený program, nebo ji nechat odborně vyčistit v čistírně. Pro preventivní péči o peřiny stačí čištění jednou za 3 měsíce.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno