V některých porodnicích mají ženy po porodu možnost požádat o tzv. nadstandard – tedy samostatný pokoj s jedním lůžkem, na kterém bude žena s miminkem odpočívat sama, nerušena jinými rodičkami. O nadstandardy bývá v porodnici velký zájem. Ale protože je jich jen omezené množství, na každou novopečenou maminku se nedostane. V takovém případě musí sdílet pokoj s jednou či více dalšími rodičkami a jejich miminky. A to v závislosti na velikosti společného pokoje a počtu lůžek.

Ale ani to nemusí být důvod ke smutku. Oba typy pokojů mají své výhody a nevýhody.

Poporodní nadstandard v porodnici

Většinou se jedná o větší pokoj s integrovaným příslušenstvím. V závislosti na vybavenosti porodnice může být na pokoji umístěna rozkládací pohovka pro eventuální přespání blízké osoby (opět v závislosti na možnostech a nařízení porodnice), stůl, přebalovací box a lednička. Maminka je tu se svým miminkem zcela nerušená. Lékařské kontroly a dohled zdravotních sester tu probíhají ve stejném režimu jako na společných pokojích.

Nevýhodou je, že rodička nemá tolik příležitostí komunikovat s ostatními maminkami, vyměňovat si navzájem zkušenosti, učit se jedna od druhé a popovídat si, jako je tomu ve společných pokojích.

Společný poporodní pokoj v porodnici

Nevýhoda nadstandardu je výhodou standardu – tedy společného poporodního pokoje. Porod bývá silným emocionálním zážitkem, ať probíhal přirozeně nebo sekcí. Maminky jsou „plné zážitků“ a právě na pokoji s více lůžky si o svých zkušenostech mohou povykládat. Co je ale důležitější – mohou se učit jedna od druhé. To přijde vhod zejména prvorodičkám, které nemají zkušenost s malými miminky. V kolektivu ostatních maminek spatří, že nejsou jen ony nejisté a že děťátko nepláče jen jim – zapláče i „zkušené matce“. Rodičky se mohou navzájem povzbudit.

Nevýhodou společného pokoje je fakt, že si své spolunocležníky nevyberete. Někteří lidé jsou naší osobnosti zkrátka více sympatičtí a bližší než jiní. Není proto zaručené, že si spolu „kápnete do noty“. Další nevýhoda vícelůžek nastává v noci. V současné době je již běžné, že v porodnicích jsou na pokoji s rodičkami také miminka. Ta se mohou vzbudit v různou dobu a svým křikem probudit ostatní novorozence. A i když se to zdá možná u rodiček méně pravděpodobné, celý pokoj může budit také chrápání jedné z maminek.

Hodně štěstí při volbě pokoje i v poporodní adaptaci!

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

1 komentář

  1. Rozhodně nadstandard, sdilet snnekym zachod a koupelnu jeste k tomu po porodu je nechutné. Nemluve o návštěvách a rezimu jiných miminek.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno