Porod císařským řezem je hojně diskutovaným tématem jak u nás, tak ve světě. Na jeho „výhody“ a možná rizika se vedou rozsáhlé diskuze. Zatímco někteří ho uznávají, jiní upozorňují na možné komplikace a jeho dalekosáhlé důsledky. V některých zemích mají ženy možnost si vybrat, zda chtějí rodit přirozenou cestou nebo císařským řezem, avšak české ženy tuto možnost zatím nemají. Existují vůbec nějaké výhody císařského řezu a jaké jsou možné komplikace?

Tak především, císařský řez se provádí pod celkovou anestezií, která sama o sobě představuje velký zásah do lidského organismu. Po operaci se ženy mohou setkat s jejími vedlejšími účinky v podobě nevolnosti, zvracení či bolestí hlavy. Samotný zákrok je velmi komplikovaný a nese s sebou určitá rizika. Kromě ztráty velkého množství krve může dojít k poranění některých orgánů nebo vnitřnímu krvácení. Vzhledem k náročnosti operace se prodlužuje také doba rekonvalescence, během které může dojít k dalším komplikacím, jako jsou špatné hojení rány či bolesti jizvy.

Jaký vliv na děti má císařský řez

Děti, které se rodí císařským řezem jsou zpravidla náchylnější k různým druhům alergií a obranyschopnost jejich organismu bývá obecně nižší. Dle názoru odborníků je to ovlivněno skutečností, že se novorozenec během porodu nesetkal s poševní mikroflórou matky a přišel na svět do „nepřirozeně“ sterilního prostředí.

Přestože v případě porodu císařským řezem není možné v pravém slova smyslu hovořit o „výhodách“, u žen, které rodí touto cestou, je menší riziko vzniku některých poporodních „defektů“. Kupříkladu jejich rodidla zůstávají nedotčená, a tudíž méně často čelí problémům s inkontinencí. V některých případech lze také hovořit o určitých „výhodách“ pro dítě. To se týká především nezralých novorozenců a těch, které mají některé vrozené vady nebo neobvyklou polohu v děloze.

Je důležité si uvědomit, že porod císařským řezem je pouze alternativa, která zdaleka není vhodná pro všechny ženy. Pokud porod touto cestou zvažujete, je důležité zvážit všechna pro a proti, a především si připustit veškerá možná rizika.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Tak za 1. možnost výběru v některých porodnicích u nás je. (byla jsem s takovou paní na pokoji, jen mě nechali trápit 2,5 dne) a za 2. se císař provadí i s epidurálem a né jen s celkovou anestezií!!

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno