Poranění mozku: Letní prázdniny jsou sice nejhezčím obdobím v roce, tedy především pro děti, rodiče však mnohdy trnou strachy, s jakým úrazem přijedou od babičky a co si „na památku“ přivezou z tábora.
Jsou situace, které úrazu, pádu či zranění lze zabránit, mnohdy však i při sebevětší kontrole a péči nebezpečí nezabráníte. Děti jsou velmi hbité, rychlé a mine-li potomkům deset let, za ruku už se vás držet určitě nebudou. Tudíž jisté riziko, i přes nespočet připomínek a rad, kterým jste je při propuštění z domu vybavili, zde je. Především pokud parta dětí jede na výlet na kole, jde si zaplavat nebo jde „jen tak“ ven.
Otřes mozku je častý úraz
Co se týče poranění hlavy, obecně jsou tato poranění považována za nejzávažnější, oproti ostatním částem těla. Velmi nebezpečné je poranění lebeční části, kde hrozí zlomenina lebky, což má velmi vážné důsledky. Nebezpečné je i zrádné nitrolební krvácení, které může vyústit pod či nad tvrdou plenu mozkovou, případně dovnitř mozku, a to, vzhledem k „neviditelnosti“ příznaků má vážnou prognózu.
Poranění mozkové tkáně, většinou při pádu nebo, pokud něco těžkého spadne na hlavu, může být trojího typu. Otřes mozku, zhmoždění a rozmačkání mozku. Jak jednotlivé stavy rozpoznat?
Otřes mozku je sice nejlehčím stupněm poranění, ale není dobré stav podceňovat. Při otřesu dochází k poruše funkce, ne však k poruše tkáně. Lebka a její tvar zůstávají zachovány. Hlavním příznakem je bolest hlavy, nevolnost až zvracení. Na čas a příčinu úrazu si dotyčný nemusí pamatovat – jde o tzv. retrográdní amnézii, tedy, že si nevzpomíná, jak k úrazu došlo a proč má tyto problémy. Někdy může otřes mozku doprovázet bezvědomí, ale nemusí. Pokud však k němu došlo, bývá pouze krátkodobé a nemá většinou žádné negativní důsledky na další budoucí život dotyčného.
Došlo-li k úrazu, je nutné dítě či dospělého přivést na pohotovost, kde je proveden kontrolní RTG hlavy. Ten objasní pravou diagnózu, a pokud se potvrdí, že jde o otřes mozku, je nutná hospitalizace a několikadenní klid na lůžku. Pokud jste opravdu někde na táboře, či v přírodě a rychlá lékařská pomoc teprve jede, můžete i vy sami dotyčnému pomoci. Nutné je zajistit polohu vleže s mírně podloženou hlavou. Zkontrolujte tep, dech a poraněného uklidněte. Uvědomte si, že může být v mírném šoku, stručně mu proto popište, co se stalo a uklidněte ho. S dotyčným nemanipulujte, a má-li otevřená krvácivá poranění, ránu kryjte.
Zhmoždění mozku
V případě zhmoždění mozku, tedy druhém stupni poranění hlavy, latinsky kontuze, jde o stav, kdy dochází k poruše funkce, ale i ke změnám anatomických struktur. Náraz či rána byla silnější, proto došlo i k většímu a závažnějšímu poranění hlavy. Typické je dlouhodobé bezvědomí, přičemž životně důležité funkce bývají zachovány. Nutný je okamžitý příjezd rychlé lékařské pomoci a hospitalizace v nemocnici. Vlivem delšího bezvědomí, ale i samotného úrazu může docházet k následkům, které bude mít dotyčný již celý život. Dojde-li totiž k anatomické poruše mozku, funkce mozku může být omezená. Ale není to vždy ve všech případech stejné. Jsou situace, které mají pozitivnější konce, jisté je, že hlava a mozek jsou natolik důležité, ale zároveň křehké orgány, že bezvědomí a nedokrvení mozku kyslíkem může mít vážné důsledky.
Rozmačkání mozku
Jak už název napovídá, jde o nejtěžší stupeň poškození mozku. K takovým stavům dochází většinou při těžkých autonehodách, pádech z oken či jiných těžkých neštěstí, které mohou postihnout kohokoli z nás. Prognóza v těchto situacích nebývá příliš příznivá. Z důvodu dlouhotrvajícího kóma, častých a závažných zlomenin lebky i nitrolebních krvácení bývá mozková tkáň natolik porušena, že následky bývají mnohdy fatální. A pokud pacient přežije, většinou s mnoha postiženími a doživotními následky.
Důležitými opatřeními, která často velmi pomohou, jsou bezpečnostní helmy, cyklistické přilby či jiná nutná protiúrazové pomůcky. Jde mnohdy skutečně o život, proto je nezapomeňte brát všude s sebou a dávat, nejenom dětem, v situacích, které to vyžadují.
Více článků najdete na portálu mamci.cz