Nejoblíbenější jména – Má se vám narodit děťátko a vy přemýšlíte o vhodném jméně? Pak určitě projíždíte kalendář, přehledy nejoblíbenějších jmen za poslední roky a zkoušíte různé varianty k vašemu příjmení. Přinášíme vám trochu inspirace, kdybyste si stále nevěděli rady.

Nejoblíbenější jména za rok 2018

V roce 2018 byla mezi holčičími jmény neoblíbenější Anna, Eliška a Sofie. Mezi klučicími pak Jakub, Jan a Adam. Což o to, jména jsou to jistě krásná a hodí se jak k českému, tak i k exotičtějšímu příjmení, avšak jednu nevýhodu mají – za několik let se sejde ve třídě několik nositelů stejného jména a bude potřeba je nějak odlišit.

Nejoriginálnější jména

Někteří rodiče dávají odlišení přednost již při narození, a tak se můžeme setkat i s velmi originálními jmény (ta nejneobvyklejší si musíte nechat schválit na matrice). Mezi tato jména bezesporu patří: Adina, Angelika, Jasmina, Esmeralda, Liliana, Scarlett či Zaira mezi ženskými jmény, a třeba Brandon, Damian, Dorian, Francesco, Kevin, Nicolas, Romeo či Xaver mezi mužskými jmény. Jsou originální a vyčnívají na první pohled, neměla by se však příliš „tlouct“ s příjmením, ke kterému se nehodí.

Pár rad, jak vybrat konečné jméno

  1. Vybíráte-li jméno pro miminko, je potřeba si uvědomit, že toto jméno bude nosit po celý život, tedy i v dospělosti. Mělo by mít tedy spisovnou podobu schválenou matrikou, ale zároveň by se mělo dát dobře zdrobňovat (pro oslovení dítěte: Hana – Hanča, Hanička, Haninka…).
  2. Vyzkoušejte si i spojení jména a příjmení. Jednak by bylo dobré, aby spolu souznělo (František Hrubín), dále aby nebylo příliš dlouhé (Vlastimil Záhoranský, Apolena Podlešáková), protože pak se malému školákovi špatně podepisuje, ale ani příliš krátké (Jan Bič, Dana Malá), protože může být přeslechnutelné při telefonickém rozhovoru apod. Dejte pozor i na vyslovování – není vhodná stejná hláska na konci jména a na začátku příjmení (Petr Racek, Dagmar Růžková). Pravdou ale je, že u holčiček se často příjmení změní svatbou, takže lze leccos napravit (i „pokazit“).
  3. Podívejte se, co konkrétní jméno znamená v původním jazyce. Vybírejte podle toho, zda jde o označení kladné vlastnosti (Markéta – z lat. Margareta, tj. perla) atd. Někdy opravdu můžete dítěti téměř předurčit jeho osud výběrem vhodného, nebo naopak nevhodného jména.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

14
Komentujte

avatar
9 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
JanaPavlinaJanaJiřinaAlena Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ëliška Veisová
Host
Ëliška Veisová

Babičky byly Marie a Anna, maminka Jiřina já jsem už 70 let Eliška,dcera Štěpánka,vnučka Kristýna,pravnučka bude Elen.Všichni muži z obou stran nesli jméno Josef,syn je Jiří,vnuci Jan a Roman,pravnuk bude Tadeáš

netie
Host
netie

jsem rada, ze to vsichni vime 😀 jen mi jste chybi jmena prababicek a pradedecku, pripadne vyhledove prapravnuci mohla byste doplnit?

Dagmar
Host
Dagmar

Moje babičky se taky jmenovaly Marie a Anna. Vnuci jsou Adam, Jan, Danny a Marco, pravnučka bude Nina a chlapeček Tadeáš.

Alena
Host
Alena

Jsem babička. Všechny vnoučata mají moderní, ale dobře znělá jména. Poslední vnučka je Adina. Bude jí 6 let. Bylo to moje přání a jsem moc ráda.

Dagmar
Host
Dagmar

Dnes zcela běžná jména. Když byla naše dcera prvňáček, sešlo se ve tříde 6 Martin. Druhá dcera je Sabina, bylo to tehdy neobvyklé jméno, ale později už Sabin přibylo.

HefyCZ
Host
HefyCZ

Je až s podivem, jak se někteří rodiče nechají ovlivnit jmény hrdinek jihoamerických telenovel, zatímco indická jména nechávají bez povšimnutí.

Vláďa
Host
Vláďa

Máme vnučku Nelu a neznám krásnější jméno pro holčičku

Jana
Host
Jana

Nelina je jméno pro psa ane pro holčičku.

Dagmar
Host
Dagmar

Moje babička byla Marie prababička Anna druhá babička Jarmila dědové Eduard a Norbert synové Jan a marek bratrově Jaroslav Roman sestra Barbora

Alena
Host
Alena

čekáme holčičku a nevíme jaké jméno. Aby jse to hodilo k příjmení Makulova

Ver
Host
Ver

Můj starší syn se jmenuje Tomáš a teď čekám holčičku, která se bude jmenovat Timea. Chtěla jsem neobvyklé jméno a tohle mám v hlavě už 4 roky. 😅 Takže splněný sen.

Jiřina
Host
Jiřina

Dobrý den -nic ve zlém ale Vaší holčičce nezávidím -to je ale divné jméno -lidi jste divní fakt.

Pavlina
Host
Pavlina

Být prilis kreativni se moc nevyplaci. Ziji v zahranici, jsem profesorka, a kazdy semestr si lamu jazyk na jmenech mych studentu. Takova mala ochutnavka: Yamileth, Ulises, Ihsihara, atp. Kdyz se mely narodit mé deti, hledali jsme s manzelem (cizincem) co nejuniversalnejsi jmena. A tak nase holcicka se jmenuje Anna a syn je David.

Jana
Host
Jana

Mám dva vnuky – starší je Petr a mladší Hanuš (Hanýsek) …