Co pomůže na poraněné bradavky: Slyšela jste, že kojení je magický zážitek spojující matku a dítě. Kojení je zřejmě v pohodě, když mnoho žen dobrovolně kojí spoustu měsíců, ne-li let. Vaše zkušenost je však o něco bolestnější. Pokud se vám při kojení kroutí bolestí palce na nohou a děsíte se, kdy dítě zase dostane hlad, máme pro vás útěchu. Nejste v tom sama.
Příčiny poranění bradavek
Za ranky na bradavkách (ragády) může nesprávná technika kojení, chybné přiložení nebo nesprávné sání. Další možnou příčinou bolesti je moučnivka, kterou si mezi sebou ústa dítěte a bradavky matky předávají, nebo syndrom bělavé bradavky.
Jak se bolesti bradavek zbavit?
Nejdůležitějším faktorem pro bezbolestné kojení je technika správného přisátí. Ve zkratce jde o způsob přiložení dítěte k prsu, nikoli prsu k dítěti. Bradavkou jemně přejíždějte dítěti pod nosem, to vyvolá hledací reflex. Jakmile má dítě doširoka otevřená ústa, rychle jej přitisknete k prsu. Druhou rukou si prs podepírejte. Správné přisáté dítě má ústa doširoka otevřená, spodní ret ohnutý, v pusince velkou část dvorce, ne jen vrcholek bradavky. Brada a nos dítěte se dotýkají prsu. Pokud si nejste svou technikou jistá, zavolejte si na pomoc laktační poradkyni.
Při kojení dbejte na to, aby ragáda byla v koutku úst dítěte, tomu napomůžete změnou poloh při kojení. Kojte nejdříve z méně bolestivého prsu. Když chcete dítě od prsu odpojit, vložte malíček do koutku úst, dítě se díky podtlaku samo bezbolestně odtáhne.
Prsa co nejčastěji větrejte. Pokud to jen trochu jde, choďte a spěte bez podprsenky. Pokud to možné není, pořiďte si chrániče bradavek, které zamezují kontaktu bradavky s látkou.
Po kojení si potřete bradavky mateřským mlékem a nechte zaschnout. Prsa rovněž můžete mazat mastičkami nebo používat hydrogelové náplasti.
Tělo některé ženy si na kojení zvykne rychle, tělo jiné potřebuje delší rozjezd. Pokud ale děláte vše správně, i vaše prsa se během dvou, tří měsíců spraví a vy si začnete užívat bezbolestné kojení.
Více článků najdete na portálu mamci.cz