Pravděpodobně každá maminka na mateřské dovolené častou únavu velmi důvěrně zná a to i přesto, že se péče o dítě nazývá dovolenou. První týdny, měsíce, možná dokonce i roky jsou, co se únavy týče, velmi náročné. V noci spíte přerušovaně, v pravidelných intervalech musíte přerušit spánek a jít miminko nakojit / připravit umělou výživu nebo třeba jenom ukonejšit, když pláče a to každičký den až do doby, než se dítko naučí spát samotné. Do toho ještě brzké vstávání a celodenní péče o vaši milovanou ratolest. Tohle zamává i s nejodolnější maminkou a únava je pochopitelná. Co tedy dělat, aby bylo toto období snesitelnější a vy více fit? V tomto článku si povíme pár typů, co pro sebe a svou energii můžete udělat. Vždyť spokojená máma znamená spokojené dítě a to je nejdůležitější.

 Spěte, když můžete

Dlouhodobý spánkový deficit je velice nepříjemný, omezující a může být i nebezpečný. Obírá vás o vaši životní energii a bere vám chuť a sílu i na aktivity, které jindy děláte s radostí. Pokud je vaše dítko nespavec a v noci toho moc nenaspíte, bohužel se nedá nic dělat a jediná rada je to vydržet. Nicméně se alespoň snažte odpočívat ve chvílích, kdy vám to situace dovoluje. Chodí vaše dítě po obědě spát? Jděte taky. Zapomeňte na výčitky, že na vás čeká kupa špinavého nádobí. Ono vám neuteče. Chvíle odpočinku vám za to stojí. A hlavně: Je potřeba!

 Jste to, co jíte

Vaši energii a sílu také z velké části ovlivňuje to, co jíte. Dbejte na vyvážený jídelníček (komplexní sacharidy, bílkoviny) a vaše tělo se vám odmění v podobě dostatku energie na celý den. Nezdravá jídla nebo přejídání nehodnotnýma potravina s nedostatkem živin naopak způsobuje únavu.

Nevynechávejte snídani! Jak je známo, snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Správná snídaně vás nastartuje, zbaví vás ranní únavy a ovlivňuje to, jak se budete cítit po zbytek dne. Správná snídaně by měla obsahovat:

  • Jednoduché sacharidy, které vám dodají okamžitou energii
  • Komplexní sacharidy, které vám dodají energii na celý den
  • Bílkoviny, které vás zasytí

Nesmíme opomenout také pitný režim, což je další důležitý faktor v otázce únavy. Dodržujte pitný režim, nejlepší je pít čistou vodu.

 Poraďte se s lékařem

Pokud máte pocit, že je vaše únava abnormální nebo nesnesitelná, neváhejte a poraďte se s lékařem. Není se za co stydět a je naopak moc dobře, že vám na sobě záleží a chcete se cítit lépe. Může to být obyčejná únava, ale také může být příznakem nějakého vážnějšího problému. Častým důvodem únavy je např. anémie. Nechte si udělat vyšetření, abyste vyloučili nemoc a zjistily, zda vašemu tělu něco nechybí.

 Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na