Rostliny si domů pořizujeme, abychom si vylepšili a zútulnili prostředí. V interiéru, kde se dobře cítíme, se nám i lépe odpočívá a relaxuje. Ale i rostliny potřebují pravidelnou péči. Na co si dát pozor?
Zalévání
Je třeba správně zalévat. U každé rostlinky bychom měli zjistit, kolik zálivky potřebuje. Mnoho nebo málo vody ji může zničit. Během růstu je většinou potřeba zalévat více než v období vegetačního klidu. Nejlépe zalévejte vodou odstátou v pokojové teplotě. Rostliny potřebují důkladnou zálivku, ale před další by měla zemina vyschnout. Před zalitím zkontrolujte, jestli není zemina ještě vlhká. Zalévat často a v malých dávkách není dobré, voda se nedostane do spodních vrstev. Stejně tak často a ve velkých dávkách rostlinám škodí, voda vytlačí vzduch a kořeny hnijí.
Přesazování
Rostliny přesazujeme na začátku období růstu, jinak se nevytvoří kořeny, které prorostou substrát. Nepřesazujeme rostlinku „nemocnou“, způsobíme ji jen šok. Po přesazení rostlinu 4-6 týdnů nehnojíme, necháme prorůst kořeny zeminou. Přesazujeme v případě, že je květináč malý. To poznáme podle toho, že nové kořeny vytvoří hustou spleť a stočí se na dně květináče nebo vylézají z květináče ven. Také když rostlina vyroste a květináč je již nestabilní.
Ne vždy dáváme rostlinu do většího květináče. Někdy stačí přesadit do stejné velikosti a jen odstranit z kořenů starou zeminu a dát nový substrát.
Zemina
Vyplatí se investovat do zeminy. Většinou je prodávána v igelitovém sáčku a tak je potřeba ji vyvětrat a provzdušnit. Můžete koupit různé druhy – pro pokojové rostliny, pro kvetoucí pokojové rostliny, pelargonie, orchideje, balkonové rostliny apod. Půda z vaší zahrady je nevhodná, má různé vlastnosti, může obsahovat zárodky chorob a různé živočichy. Koupené substráty bývají i obohacené o hnojiva.
Hnojiva
Hnojíme v období růstu, v období vegetačního klidu nemá smysl. Hnojivo nedáváme nemocné rostlině. Nejprve ji prohlédneme, jestli není napadena škůdci. Dávkujeme vždy podle návodu, nedáváme více.
Hnojivo můžeme koupit ve formě roztoku, granulí, rozpustného prášku, tyčinek nebo tablet. Hnojiva se dávají do zeminy, ale existují i listová hnojiva, která se po namíchání nastříkají na listy. Tekuté hnojivo, prášek a granulát se přidávají do vody na zalévání. Tablety a tyčinky dáme do zeminy.
Více článků najdete na portálu mamci.cz