Jsou děti, pro něž je (alespoň po určité období) jídlo základním smyslem života. Rodiče si obvykle užívají, že jejich potomek rád zkouší nové pokrmy, není vybíravý, sní vše, co se před něj postaví, s přibíráním na váze není žádný problém. Můžete však zažít i situaci zcela opačnou. Někdy dítě v určité době přestane jíst nebo jí jen velmi málo. Pokud se jedná o pár dní, obvykle se neděje nic vážného. Pokud však problém trvá, rodiče mohou snadno znervóznět, postupem času se stává jídlo značně stresující událostí pro celou rodinu. Jak si takovéto okamžiky ulehčit a do dítěte bez nátlaku jídlo dostat?

Pravidelnost i v jídle

Dětem pomáhá, pokud jsou u nich zavedené některé rituály. S dětmi dodržujte jídla v určitou dobu, snažte se jíst společně a v příjemné atmosféře. Mezi jídly dětem nedávejte sladkosti nebo jiné oblíbené potraviny. Snadno pak přijdou na to, že oběd jíst nemusí, když vzápětí (aby netrpěly hlady) dostanou sušenky.

Děti nalákejte, zaměstnejte

Větší děti již můžete zapojit do přípravy jídla, prostření stolu, nalévání polévky atd. Jídlo nachystejte tak, aby je jeho vzhled přilákal ke konzumaci. Odrazující může být i to, pokud dítěti dáváte příliš velké porce. Raději mu dejte na talíř méně, snadno mu pak můžete přidat.

Buďte starostliví, ale ne přehnaně

Pokud propadnete panice a začnete vnímat pouze to, jak vaše dítě jí (nebo spíše nejí), přenesete nervozitu i na něj a situaci nijak neprospějete. Pokud se jedná o nechutenství u dítěte, které až dosud jedlo hezky, může jít pouze o některé dětské onemocnění – třeba i velmi banální. Některé děti odmítají jíst při nachlazení nebo v období, kdy jim rostou zoubky.

Berte to tak, že nějaká epizoda, kdy dítě jídlo zanedbává, se vyskytne v průběhu života u každého. Začněte dítě sledovat až v momentě, kdy je stav dlouhodobější a zvláště, když jsou přidány i další zdravotní obtíže.

Nezničte dítěti vztah k jídlu

Snadno se stane, že v záchvatu nervozity, rozčilení nad zbytečně připravovaným jídlem a strachu ohledně zdraví našeho potomka, se snažíme nacpat mu do pusy lžíci s jídlem za každou cenu. I když je těžké se ovládnout a ponechat si potřebnou trpělivost, na dítě se nezlobte, násilím jej k jídlu nenuťte. Definitivně byste u něj vytvořili k jídlu blok, který by se vám již velmi těžko odbourával.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno