Jistě se všichni shodneme na tom, že pohyb potřebují jak dospělí, tak i děti. Kolik pohybu je ale dostatečné? A jaký pohyb by měly děti preferovat? Jak jim jej dopřát, když musí chodit do školy, na různé kroužky apod.?

Malé děti do 6 let

Zdálo by se, že nejjednodušší to mají děti do 6 let věku. Jsou přirozeně zvídavé, a jakmile mohou, hýbou se. Na jednu stranu je to pravda, na stranu druhou jim často novými vymoženostmi v pohybu bráníme, a to v domnění, že je tak chráníme, aby si neublížily. Necháváme je připoutané v autosedačce, v kočárku, v lehátku před televizní obrazovkou… Dáváme je do postýlky nebo ohrádky, aby nám neutekly a nezranily se. Ale pozor: samozřejmě dát dítě do ohrádky na chvilku, když jdete otevřít paní pošťačce, není špatně, avšak vždy, když jste s dítětem, nechte mu volný prostor, ať se hýbe. Jen ho kontrolujte očima a zasáhněte opravdu pouze v případě, že se blíží katastrofa (mohlo by spadnout ze schodů apod.).

Mladší školáci

Mladším školákům již začínají povinnosti. Prakticky celé dopoledne prosedí ve škole, i když dnes je v mnoha školách kromě povinného tělocviku možné proběhnout se v tělocvičně během přestávky apod. Stejně tak odpolední kroužky zahrnují mnohé sportovní aktivity (jóga, atletika, gymnastika, parkour, judo apod.), ale ne všechny děti si takový kroužek vyberou. Motivujte malé školáky k tomu, aby se po příchodu ze školy šli proběhnout nebo projet na kole. A jděte jim sami příkladem – běžte nebo jeďte s nimi. O víkendu si potom pravidelně pořádejte pohybové akce (výlety, cyklovýlety, plavání, bruslení, in-line bruslení apod.). Nesoutěžte – pohyb je krásný sám o sobě, děti by se měly naučit mít hlavně radost z pohybu, nikoliv z vítězství nad někým jiným.

Starší školáci

Puberťáci a adolescenti, zvláště pokud nejsou odmalička vedeni ke sportu a nenavštěvují žádný sportovní kroužek, budou línější a nesnadno se motivují k pohybu. Je velmi těžké je vytrhnout od počítačů, tabletů a mobilů, díky nimž jsou v kontaktu se svými virtuálními kamarády a účastní se života na sociálních sítích. Nicméně ani tady byste neměli rezignovat. Vyzvěte potomky, aby vyrazili za sportem s vámi nebo s kamarády. Nabídněte jim atraktivní sport (jezdectví, parkour, floorbal, hokej). A hlavně vytrvejte. Věřte, že když vaše dospívající dcera uvidí sportovat vás (jako staré „nemoderní“ rodiče), jistě se časem taky chytne za nos a vyrazí za sportem i ona sama. Zvláště když uvidí, jakou skvělou máte díky sportu figuru 😉

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na