Mnoho rodičů (a zejména nás žen) se zajímá o to, co mohou pro svou ratolest udělat, aby co nejvíce podpořili rozvoj její osobnosti, a aby z ní zkrátka vytáhli to nejlepší. Přestože neexistuje žádný univerzální návod, a spoustu věcí lze dělat intuitivně, jsou obecné věci, jejichž praktikováním rozhodně nic nezkazíte. Které to jsou?

Naslouchejte mu

Mnoho rodičů vůbec netuší, jak důležité je naslouchat tomu, co vaše dítě říká. Přestože je ještě „malé“, obvykle vycítí (v některých případech i lépe než dospělí), v čem je mu dobře, a v čem naopak zaostává. Stejně dobře vnímá svou vnitřní touho po tom, co chce skutečně dělat. Vyslechněte ho a dejte mu prostor, aby se vyjádřil k činnostem, které dělat chce, a naopak ho poslechněte, pokud ho něco nebaví nebo něco striktně odmítá dělat.


Podporujte ho v jeho zájmech

To úplně nejlepší, co můžete pro svou ratolest udělat je, vnímat, které činnosti mu přinášejí radost a skutečně ho baví, a právě v těchto činnostech ho podporovat. Uvědomte si, že všechny děti zkrátka nejsou stejné, a každý má vlohy k něčemu jinému. I přestože se můžete domnívat, že je vaše ratolest nadaným sportovcem, nemusí se jednat o činnost, která ho baví. Vnímejte ho, naslouchejte mu a rozhodně ho podporujte v jeho zájmech.

Nesnažte se z něj za každou cenu udělat „dokonalé dítě“

Přestože může být všeobecný rozvoj dítěte a snaha dosáhnout „jeho dokonalosti“ objektivně považována za dobrou věc, svou nadměrnou snahou svému dítěti do budoucna často způsobujete velké potíže. Můžete v něm totiž „zničit“ nejen jeho vlohy pro určitou činnost, ale také chuť se jí věnovat.

Ve zkratce, buďte vnímavější ke svému dítěti jako k individuální osobnosti. V budoucnu se vám za to odmění.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno