Většina rodičů si přeje vychovat ze svého dítěte sebevědomého člověka, který se nebojí fungovat mezi lidmi, uplatnit se a hájit své zájmy. Jak toho však dosáhnout? Zde by se již odpovědi mohly velice různit. Bohužel nelze dát zcela směrodatnou cestu, ale je možné poukázat alespoň na některé oblasti, kterými můžeme zvednout sebevědomí svého potomka. Nebo mu také necitlivým přístupem zasadit nepříjemnou ránu.
Odpusťte si drsnou kritiku
Stane se, že se dítěti něco nepovede. Už v ten moment je mu jasné, že je něco špatně, a necítí se nejlépe. Pokud vzápětí přijde komentář o jeho nešikovnosti a o tom, jak jste z něj zklamaní, jeho sebevědomí je zadupáno opravdu velmi hluboko. I když to může být mnohdy těžké, snažte se nevyřknout něco, čeho můžete později litovat. Dítěti poraďte, jak může danou věc příště zvládnout lépe nebo ji ideálně zkuste společně.
Výborné je, pokud se dokážete rozpomenout na vlastní dětství. Vybavíte si okamžik, kdy vám bylo opravdu těžko z toho, že se vám něco nepovedlo? Malé dítě vnímá mnoho věcí jako opravdu důležitých, přestože pro nás to bývají banality. Pro vás to může být maličkost, při které vám „pouze“ ujedou nervy, pro dítě se tím však naruší celý den.

Sdílejte s dítětem jeho svět
Dávejte dítěti najevo, že se zajímáte o to, co prožívá, a že je plnohodnotným členem i vašeho světa. Je důležité, aby se necítilo jako méněcenné nebo to, o jehož názory se nikdo nezajímá. Pokud se vám dítě rozhodne svěřit, nesmějte se tomu, co je pro něj důležité. Nedávejte najevo, že je to pro vás nepodstatné ani před nikým jiným nekritizujte to, co vám dítě povědělo. Mělo by pak pocit, že se vám svěřovat nemá nebo jej neberete dostatečně vážně. Povídejte si s dítětem o tom, co jej zajímá. Snažte se proniknout do toho, jaké se mu líbí pohádky, filmy nebo různé postavičky.
Úspěchy chvalte
Dítě přijme pochvalu v momentě, kdy bude myšlena vážně a nebude vzápětí shozena ze stolu kritikou. Pokud tedy je za co dítě pochválit, udělejte to – tak, že to bude při vhodné chvíli, bude vás zrovna vnímat a dáte mu v jeden moment opravdu jen tu pochvalu bez nějakého hořkého dovětku o tom, že takto by mohlo činnost provádět denně nebo že bráška to přece jen už umí o trošku lépe. U dítěte takovéto zakončení zničí celé předchozí uznání.
Nechte dítě zvolit si vlastní cestu
Není příjemné, pokud dítěti při každé jeho činnosti hned naplánujete, jak ji má udělat, a nenecháte ho vyzkoušet si vlastní nápady. I přestože předem víte, že tudy cesta nevede, dítě neopravujte, dejte mu čas, aby na vše samo přišlo. Naučí se tak, že se nemusí věci vydařit napoprvé, ale je důležité hledat dál správné řešení. Pomozte dítěti až tehdy, pokud má o pomoc vážně zájem. Nesnažte se věci dělat za něj. Získává tak dojem, že není schopné udělat to samo správně a je lepší, pokud vše nechá na ostatních.
Více článků najdete na portálu mamci.cz