Ploché nohy trápí více dětí, než by se mohlo na první pohled zdát. Pokud vám plochou nohu diagnostikuje lékař nebo máte sami podezření na to, že by vaše dítě mohlo mít ploché nohy, začněte ihned s nápravou.
Jak sami poznáte, že má dítě plochou nohu
Takový malý testík si můžete udělat sami doma. Postavte děťátko bosýma nohama na bílý papír a podívejte se, zda nožky celou plochou chodidla dosedají na papír. (Pro větší legraci si můžete nožky natřít prstovými barvami a obtisknout na papír.)
Prevence a náprava
Prevence plochých nohou je důležitá vždy. Nezapomínejte zejména malým dětem kupovat kvalitní boty (dostatečně široké, s oporou nožní klenby), rozhodně jim nedávejte botičky obnošené. V létě choďte co nejvíce bosi – po písku, po dlaždičkách, po kamínkách, po trávě (dbejte jen na to, aby právě nekvetl jetel, protože se na něm často objevují včelky). Bosky můžete chodit i celá rodina doma, kde je přece jen teplo po celý rok. A v neposlední řadě děti nepřiměřeně nezatěžujte (žádné sáhodlouhé výlety ani příliš náročné sporty v nízkém věku).
Další cvičení
Mnoho dalších cvičení vám předepíše lékař. Avšak tyto hry můžete spolu hrát kdykoliv:
- zvedat prstíky na noze hračky ze země (gumové hračky, tužku aj.),
- válet chodidlem váleček na těsto nebo masážní váleček,
- mačkat prsty na zemi nějaký papír (noviny, časopisy, letáky),
- při stoji na jedné noze anebo vsedě krčit prstíky na nohou a vytáčet chodidla dovnitř a ven,
- chodit po podlaze střídavě po špičkách, po patách a po hranách chodidel.
Celková atmosféra při cvičení
A při celém cvičení dbejte na to, aby mezi vámi vládla příjemná atmosféra, neměla by to být povinnost, ale zábava (zejména pro dítě, ale konec konců i pro vás). Když se totiž dítě baví, pak vydrží cvičit mnohem déle, než kdyby to bralo jako nutnost.
Více článků najdete na portálu mamci.cz