Ačkoliv by se mohlo zdát, že dítě padne po celodenním řádění do postýlky unavené a ihned usne, opak je většinou pravdou. Jak tedy večer pomoci usnout dítěti? A mohli bychom si z dětí vzít příklad i my dospělí?

Postýlka je na spaní

Již malé dítě učíme, že postýlka je jen ke spaní. Před den by měla být ustlaná, nemělo by si v ní hrát ani jíst, protože v pomuchlané postýlce plné drobků se pak hůře usíná.

Přes den hraní, večer klid

Zatímco přes den si může potomek dosyta vyhrát, večer by se měly aktivity uklidnit. Dokonce ani sledování televize a hraní her na počítači nebo tabletu by nemělo být poslední aktivitou. Hodí se spíš koupání, vypití teplého mléka nebo kakaa, převlečení do pyžama, čtení nebo vyprávění pohádky, popř. zpívání písničky. Naopak není dobré večer před spaním řešit, co se ten den nepovedlo, jak dítě zlobilo anebo že přineslo špatnou známku ze školy.

Barvy a teplota

Neméně důležité jsou barvy v koutku na spaní a teplota. Příjemné barvy jsou zelená, světle modrá, popřípadě béžová nebo světle hnědá. Nehodí se výrazné a dráždivé barvy, jako je červená, oranžová nebo svítivě žlutá. Teplota v pokojíčku by měla být na spaní kolem 20 °C. Je dobré předem vyvětrat a také se starat o dostatečnou vlhkost vzduchu.

Aromaterapie

Jestli má vaše dítě ráno vůně (některé děti po vůních netouží), můžete mu příjemnou atmosféru na spaní navodit i pomocí aromaterapie. Pro děti se hodí heřmánek, meduňka, levandule, santalové dřevo nebo ylang-ylang.

Když se bojí tmy

Menší děti se bojí spát samy v pokojíčku zejména z důvodu tmy. Pomůže lampička vedle postýlky (ne hned nad hlavou) anebo otevřené dveře do bytu, aby bylo v kontaktu s ostatními členy rodiny.

Plyšák na spaní

Malé a někdy i větší děti neusnou bez svého oblíbeného plyšáka. Toho doporučujeme zabalit jim i na prázdniny k babičce, na tábor či na školu v přírodě.

Samo v postýlce, nebo v posteli rodičů?

Ačkoliv optimální je dítě již od 8 měsíců zvykat na samostatnou postýlku, určitě existují případy, kdy se rádo vrátí do postele k rodičům. Je to zejména tehdy, když je nemocné, když se mu uprostřed noci zdá zlý sen, anebo když mu sourozenec, který s ním obvykle spí v pokojíčku, odjede třeba na školu v přírodě.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno