Žaludeční nebo duodenální vřed – jistě jste už o žaludečním nebo duodenálním, tedy dvanáctníkovém, vředu někdy slyšeli. Pokud se rádi stravujete v rychlosti, aniž byste si dopřáli klidné posezení nebo cítíte-li někdy bolestivé tnutí v oblasti žaludku, zpozorněte. Může se totiž jednat sice jen o podrážděný žaludek, který snadno vyřeší lehká několikadenní dieta a pravidelná životospráva. Může ale také jít o bolestivé onemocnění, které dokáže život pěkně znepříjemnit.

Co vlastně vřed je?

O vředové chorobě se často hovoří jako o psychosomatickém onemocnění, tedy takovém, které je napůl vázáno na tělesnou schránku člověka. Z 50% hraje velkou roli stres a psychika dotyčného. Právě vlivem stresových situací a tvoření se zvýšené hladiny kyseliny chlorovodíkové v žaludku či duodenu, se postupem času vytváří na sliznici trávicí trubice defekt. Ten může nejdříve postihovat pouze sliznici, ale vlivem nepříznivých okolností se klidně může šířit dál do sliznice svaloviny a způsobovat vřed. Nejčastěji se vředy tvoří v dolní části jícnu, dále v oblasti žaludku a na dvanáctníku. Jsou to místa, která přichází nejvíce do styku s kyselou žaludeční šťávou, což bývá častá predispozice pro vznik samotného defektu.

Žaludeční nebo duodenální vřed?

Vřed často vzniká vlivem jednak vlivem již zmíněného stresu, nebo nepoměru mezi agresivními (kyselina chlorovodíková) a ochrannými faktory (hlenová látka – mucin, která chrání sliznici žaludku před agresivní žaludeční šťávou). Je-li tato hladina v nerovnováze a převažují kyselé agresivní faktory, sliznice je dokonale připravená pro vznik vředu.

Dalším faktorem způsobující vřed je nesprávná životospráva, konzumace kořeněného jídla a velké množství černé kávy či alkoholu. Svoji roli hraje také kouření, zánětlivé poškození žaludku, na čemž se podílí bakterie Helicobakter pylori, případně užívání ulcerogenních léků, jako jsou třeba analgetika či antirevmatika.

Rozpoznat žaludeční vřed od duodenálního jde velice snadno a má-li dotyčný některý z typických příznaků, sám sobě může být diagnostikem. V každém případě je pro vřed typická bolest. U žaludečních vředů je však bolest lokalizována přímo v epigastriu, pod mečíkem, tedy těsně pod žebry, uprostřed žaludku. Bolest člověka postihuje okamžitě po jídle. Jde-li o vředy duodenální, bolest je lokalizována v pravém nadbřišku (což někdy imituje problémy se žlučníkem) a to nejdříve dvě hodiny po jídle, případně na lačno. Ne jednou se stane situace, že se pacient v noci probudí hlady a jde se najíst, aby necítil tupou bolest v pravém podžebří.

U žaludečních vředů bývá typické časté zvracení, ale naopak pálení žáhy pro žaludeční vředy typické není. Oproti tomu vředy duodenální se potýkají s velmi častým pálením žáhy, ale zvracení bývá naopak ojedinělé. Duodenální vředy se nejčastěji vyskytují na podzim či na jaře, tedy jde o typicky sezónní onemocnění. Žaludeční vřed naopak může pacienta postihnout kdykoli během roku, a navíc žaludeční vředy bývají často považovány za prekancerózu, tedy stav, ze kterého se časem může vyklubat rakovinové bujení žaludku.

Hrozí-li komplikace, jednejte rychle

Trpíte-li některým z výše popsaných příznaků, neváhejte a běžte raději hned k lékaři. Ten vám díky nebolestivým vyšetřením, jako je odběr krve, ultrazvuk či gastroskopie, zjistí, o jakou nemoc jde. V případě, že závěrečnou diagnózou budou vředy, je záhodno zahájit okamžitou léčbu. Jinak totiž hrozí velké komplikace. Od krvácení, přes proniknutí vředu do okolních orgánů, či dutiny břišní, až po stenózu na přechodu jícnu a žaludku. Je to nebezpečný stav, který způsobí, že potrava se není schopna vlivem zúženého jícnu dostat dál do žaludku a vše pacient nakonec vyzvrací.

Léčba? Často pomohou léky

V první fázi terapie se přistupuje ke konzervativní terapii. Ta zahrnuje psychický klid, dietu a pravidelnou stravu. Naprostý zákaz alkoholu, kouření i pití černé kávy, dopřát si dostatečné množství spánku a vyvarovat se užívání léků, které mohou probíhající zánět ještě více zhoršit. Naopak vhodné je užívat léky na snížení kyselosti žaludečního obsahu, na léčbu zánětu, případně antibiotika na vymýcení bakterie Helicobacter pylori.

Pokud veškerá konzervativní terapie selhává, je na místě provést operaci a postiženou část odstranit.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno