Plavání s miminky dnes patří k „módním“ aktivitám na rodičovské dovolené, které zpestřují život nejen dítěti, ale i rodiči, který s ním chodí plavat. Je to hezký zážitek obvykle pro obě strany, avšak i tady existují kladné i záporné stránky celé věci.

Kdy začít s miminkem „plavat“

Předně si pojďme říci, že miminka neplavou klasickým způsobem, ani se na kurzech pro miminka plavat nenaučí. Ovšem naučí se nebát vody, splývat a jsou v kontaktu s rodiči, popř. i se svými vrstevníky. Začátky „plavání“ s miminkem můžete provozovat již doma ve vaně (jakmile se mu zahojí pupík), od tří měsíců pak můžete navštěvovat kurzy vaničkování – kde se miminko koupe ve vodě od 30–36 °C, která je pitná, a konečně od 6 měsíců můžete navštěvovat kurzy plavání s miminky v bazénu.

Jak si vybrat dobrý kurz

Na kurzy plavání miminek zatím neexistují žádné certifikáty. Proto je dobré řídit se:

  • referencemi a doporučeními ostatních maminek,
  • recenzemi na internetu,
  • dojít si na ukázkovou lekci,
  • podmínkami stornování kurzu v případě, že by se miminku plavání nelíbilo, nebo bylo nemocné.

Klady plavání

Klady plavání miminek vcelku převažují nad případnými zápory, přičemž samozřejmě musíme brát v úvahu celkovou anamnézu dítěte i rodiny – viz dále. K jednoznačným kladům patří to, že plavání a pohyb ve vodě podporuje psychomotorický vývoj, dítě se pomalu otužuje, plavání posiluje srdeční i cévní systém, pohyb ve vodě je prevencí různých vad držení těla, plavání posiluje spánek a podporuje chuť k jídlu, dále také přispívá k dodržování režimu dne, pomáhá rozvíjet citové pouto mezi dítětem a rodičem a vůbec je radostnou aktivitou, kterou většina miminek miluje.

Zápory plavání

V nemnoha případech se stává, že miminko prostě vodu nemá z nějakého důvodu rádo a je to pro něj spíše stresující záležitost. Takové miminko na kurzech plavání jen pláče a křičí. V tomto případě je lepší dojít na ukázkovou hodinu anebo se předem zeptat na podmínky storna.

Další zápory jsou spíše zdravotního charakteru: Chlorovaná voda může dítěti dráždit pokožku a sliznice, někdy může být dokonce spouštěčem astmatu (zde je důležité zjistit, zda má někdo v rodině sklony k astmatu anebo taky k atopickému ekzému). Dále je prokázáno, že děti, které jako miminka plavou, jsou častěji nemocné – trpí zejména záněty horních cest dýchacích. A posledním zdravotním problémem – stejně jako pro dospělé – jsou plísně a bradavice, kterým se prostě v bazénu nelze zcela vyhnout.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno