Jistě mi dáte za pravdu, že pitný režim je důležitý. A to nejen u dospělého, ale v mnohem větší míře i u dětí. Špatný pitný režim může být totiž příčinou mnoha potíží, které byste možná ani nečekali.

Co způsobuje nedostatek tekutin

Nedostatek tekutin jak u dospělého, tak u dítěte způsobuje snižování krevního tlaku, nesoustředěnost, celkovou únavu někdy až chronickou únavu, bolesti hlavy i svalů (po cvičení) a poruchy trávení (zejména zácpu).

Předškoláci vs. školáci

Zatímco v mateřské škole máte vyhráno, protože tam se o pitný režim starají paní učitelky, které vždy dohlédnou na to, aby se dítě napilo při svačině i obědě, a zároveň zajišťují dostatek dostupných nápojů (voda, čaj, ovocná šťáva) během dopoledne i odpoledne (jak ve školce, tak na školní zahradě). Stejně tak se starají o pitný režim dětí na výletech.

Ve škole je již situace o poznání horší. V první třídě sice ještě paní učitelka občas dětem připomene, že se mají o přestávce napít, ale v dalších třídách se již bere jako samozřejmost, že se děti napijí samy, když to potřebují. A v tom je právě kámen úrazu: děti obvykle žízeň ani necítí, anebo se napijí opravdu jen tehdy, mají-li žízeň.

Jak vyřešit pitný režim dětí ve škole

Děti školního věku by měly vypít 1,5–2,5 litry tekutin denně, tedy prakticky stejně jako dospělí. Jak do nich dostat takové množství tekutin a jaké tekutiny volit? Za prvé je nutné, aby děti pily již ráno ke snídani. Optimální je neslazený ovocný čaj, mohou pít i mléko nebo kakao. Další tekutinou bude polévka a čaj ve školní jídelně. Mezitím by mělo mít dítě alespoň 0,5litrovou láhev s pitím – vodou, ovocnou šťávou, neslazeným čajem, kterou by mělo vypít během dopoledne. Zůstává-li ve škole i odpoledne, mělo by mít přinejmenším další 0,5litrovou láhev s pitím. A má-li navíc některý den hodinu tělocviku, bylo by zapotřebí mít ještě další půllitrovou láhev s pitím, protože při cvičení se voda z těla odpařuje pocením. Posledním nápojem by měl být čaj nebo voda k večeři, a to dostatečně brzy před spaním, aby si dítě mohlo ještě dojít na záchod, než usne.

Zdá se vám takový pitný režim vhodný? Nebo si myslíte, že mít tři láhve na pití do školy je už moc?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno