Plánujete jet za rodinou, na výlet, na dovolenou. Strávíte v autě (autobuse, letadle) několik hodin. Pro mnohé rodiče noční můra. Jak co nejúspěšněji zabavit děti, abyste se po cestě tam rovnou nemuseli děsit cesty zpátky? Výběr činností se bude lišit podle věku dětí.

Miminko

S novorozenci a kojenci to je jednoduché. Naplánujte cestu na dobu, kdy dítě běžně spí. Mnoho dětí dokonce při jízdě usíná automaticky, i když doma by v danou chvíli nespalo. Pokud spánek nepřichází, povídejte, zpívejte, nakojte či nakrmte. Starší kojence bezpečně zabaví kukuřičné křupky.

Batole

S batoletem je to asi nejhorší. Opět se vám vyplatí naplánovat cestu na čas spaní. Pokud to nejde, budete se muset vybavit velkou trpělivostí a spoustou energie. Dítě během cesty nakrmte, zabavte ho křupkami. Čtěte s ním knížky, stavějte a rozkládejte lego. Pusťte jeho oblíbené písničky. Když je nejhůř, ať se klidně chvíli dívá na mobilu na videa.

Předškolní dítě

Inspirujte se mottem starověkého Říma –  chléb a hry. Máte-li jistotu, že se z dobrot dítě nepozvrací, ať klidně trochu pomlsá, to mu zvedne náladu. Pak opět volte hudbu, kterou dítě miluje, bude si s ní zpívat. Nezapomeňte do auta přibalit dvě, tři oblíbené a na cesty vhodné hračky. Pak vás zachrání ještě povídání, popř. jednodušší slovní hry – třeba hádanky. A když už jste v koncích, opět můžete sáhnout po mobilu nebo tabletu.

Mladší školák

Prvostupňové dítě si bude v autě chtít povídat, hrát s vámi slovní fotbal, ptát se na otázky, možná si i číst vlastní knížku a samozřejmě hrát hry na tabletu. Pokud se trochu zapojíte a přežijete otázku „Kdy už tam budem?“, nebude to tak strašné.

Starší děti se už s přehledem zabaví samy. Strčí si do uší sluchátka s vlastní hudbou, protože ta vaše se nedá poslouchat, a budou se věnovat svému telefonu. I když nejde o ideální stav, berte to pozitivně, aspoň máte klid.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno