Ať už se do vašeho organismu dostane jakákoliv škodlivina (jedovaté houby, alkohol, léky a jiné toxiny), vaše játra začnou pracovat na jejich odstranění. Játra v našem těle fungují jako filtr, přes který prochází různé látky. Dopřejte jim péči.

 Funkce jater v těle

Játra slouží jako filtr, který zachytává všechny látky z krve. Vše, co se do našeho těla dostane, směřuje právě do jater. Strava, kterou přijmeme ústy, projde jícnem, dostane se do žaludku, kde je zpracovávána a odtud do tenkého a tlustého střeva. Ze střeva se do krve vstřebávají všechny látky, jak ty prospěšné, tak i škodlivé. Krev se potom dostává vrátnicovou žílou do jater. Některé látky si játra ponechají do zásoby, jiné pouští dále do oběhu a tím do celého těla.

Játra také ovlivňují energii, přeměnou připraví vstřebané živiny k dalšímu využití. V játrech se také tvoří žluč, která putuje do střeva, kde ovlivňuje vstřebávání tuků a některých vitamínů. Do žluče jsou také vylučovány nadbytečné látky. Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem v těle.

 Jak játrům pomoci?

Pravidelně se hýbejte, játrům prospějete okysličením. Pomoci můžete i stravou, zejména si pochutnejte na mrkvi, celeru, pórku, ředkvičkách, červené řepě, listové zelenině, salátové čekance, artyčoku, zelených fazolích. Dále česnek, cibule, brokolice, citrony, hroznové víno, borůvky, ostružiny.

Z bylinek je to rozmarýn, estragon, tymián. Dále olivový olej, rozemletá lněná semínka, kopřiva, řeřicha, ostropestřec mariánský, kurkuma.

Vyhněte se ochucovadlům, umělým barvivům, konzervantům, cukrům, ztuženým tukům a smaženým pokrmům. Samozřejmě játrům neprospívá alkohol a stres.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno