Tento zlozvyk někteří odborníci dokonce nazývají nemocí. Trpí jím jak děti, tak dospělí a může mít mnoho příčin i podob. Přesto existují řešení kousání nehtů.

Příčiny okusování nehtů

Divili byste se, ale příčin tohoto zlozvyku může být nepřeberné množství. Někdo si okusuje nehty z nudy, druhý zase proto, že si je nejistý, další ze stresu; za příčinu kousání nehtů se někdy považuje i nedostatek vápníku v těle. Okusování nehtů patří ke stejným zlozvykům, jako je například okusování tužek, dloubání v nose, škrábání se apod. Pomocí těchto zlozvyků se dítě (i dospělý) snaží uvolnit vnitřní napětí.

Jak reagovat

Ačkoliv kousání nehtů patří k lehčím formám sebepoškozování, nemívá trvalé následky. Vy jako rodiče byste neměli reagovat hněvem, zákazy, či dokonce aplikací soli, pepře nebo gumových rukavic na postižené nehty, ale měli byste si v klidu s dítětem promluvit o tom, co jej trápí (může to být škola: nezvládání látky, šikana, kyberšikana; nebo rodinné prostředí: rodiče se spolu často hádají atd.).

A jak kousání nehtů odnaučit

Máme několik možností, jak tento zlozvyk zcela vymýtit:

  1. Dbát na pestrou stravu plnou vápníku – do jídelníčku zařadit mléko a mléčné výrobky, brokolici, sardinky, zelenou zeleninu.
  2. Pravidelná manikúra – když budou nehty krátce zastřižené a zapilované, nebude co kousat.
  3. Zaměstnat ruce – dítě může zkusit různé hlavolamy (ježek v kleci), mačkat antistresový míček, vybarvovat antistresové omalovánky, vyrábět, tvořit, háčkovat, plést…
  4. Odstranit problém, kvůli kterému okusování nehtů vzniklo (zajít do školy, promluvit si mezi rodiči).
  5. Naučit dítě relaxačním a meditačním technikám – jóga, meditace atd.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno