Možná jste o tzv. páté a šesté nemoci slyšeli jen zpovzdálí, možná jste ji zažili na vlastní kůži u svého dítěte, nebo třeba ani nemáte ponětí, o co jde. Důležité je říci, že ani jedno onemocnění není životu nebezpečné, a pokud jím někdo onemocní, získává na tu chorobu doživotní imunitu. Jsou však i případy, při kterých se dotyčný do kontaktu s nemocí dostal, ale jeho imunita byla natolik silná, že jeho tělo nezaznamenalo žádné příznaky či projevy, jen si jako bonus „odneslo“ opět celoživotní imunitu.
Pátá nemoc! Výskyt hrozí u školáků
Máte-li doma dítko mezi 5-15 rokem, zpozorněte. Pátá nemoc je typická právě pro toto údobí, ale může ojediněle vzniknout i později. Typickým prvotním příznakem je zčervenání pokožky v oblasti tváře a nose. Výsev vyrážky připomíná motýla s roztaženými křídly. Postupem času se vyrážka objevuje i na pažích, těle či dolních končetinách. Takto červené svědivé plochy postupně blednou, aby se zase po pár hodinách objevily znovu. Celý proces trvá asi 12 dní, po kterých vyrážka mizí nadobro. Během nejvyššího výsevu vyrážky může dítě postihnout teplota, únava a přerušovaný spánek z nepříjemného svědění.
Pátá nemoc není nijak nebezpečná. Způsobuje ji vir, který se přenáší vzduchem. Nejvíce infekční je dítě ještě před výsevem vyrážky, v čemž tkví největší nebezpečí. Jelikož v té době nemůže nikdo, ani nositel, vědět, že v sobě vlastně vir má, může kohokoli nakazit. Jakmile však nastoupí vyrážka, nebezpečí nakažení mizí.
Co dělat při páté nemoci?
Máte-li podezření, že vy či vaše dítě trpíte podivnou červenou vyrážkou vyskytující se v obličeji a postupující na celé tělo, zajděte k lékaři. On by měl danou nemoc s jistotou rozpoznat, přičemž ale základní léčba vlastně neexistuje. Svědí-li postižená kůže, potírejte ji zklidňujícími mastičkami (třeba zinková mast), v případě, že se vyskytují teploty, podávejte léky na teplotu. Jinak je však důležité čekat. Nemoc sama vymizí, stejně jako vyrážka a teploty. Jediné opatření, které by měly děti s vyrážkou učinit je, vyhýbat se kontaktu s těhotnými ženami. U nich totiž při nakažení hrozí porucha krvetvorby u nenarozeného miminka.
Šestá nemoc. Typická je pro kojence a batolata
Šestá nemoc je téměř totožná s nemocí pátou, s tím rozdílem, že tato postihuje převážně malé děti od půl roku do cca dvou let. Přenáší se podobně, také jde o virovou infekci, která však nejdříve způsobí vysoké teploty. Horečky přijdou naprosto zničehonic, z plného zdraví dítěte. Teploty trvají zhruba tři dny, ale jinak je dítě v pořádku, bez jiných projevů, čímž rodiče často zmátne. Nevědí tedy, kvůli čemu tak vysoká horečka vznikla, ale po návštěvě lékaře mívají většinou jasno.
Vyrážka se v tomto případě objevuje až po odeznění teplot. Většinou na tělíčku, pažích či nožkách dojde k výsevu drobných červených pupínků, které po několika dnech mizí.
Léčba? Srážet teplotu
Potvrdí-li lékař diagnózu šesté nemoci, žádná speciální léčba se nenasazuje. Stačí ji, v případě vysokých teplot nad 39 stupňů, srážet doporučenými léky. Vhodné je provádět studené zábaly lýtek či předloktí a podávat dostatek tekutin, protože dítě při vysokých teplotách ztrácí velké množství vody.
Nemoc během pár dnů sama odezní a ponechává celoživotní imunitu. I v tomto případě je ale onemocnění infekční. Od proniknutí viru až po propuknutí prvních teplot uplyne cca 14 dní, a celou tu dobu může dítě někoho nakazit. Jakmile vzrostou horečky, infekční již dítě není.
Každý výsev vyrážky je lepší konzultovat s lékařem. Už jen pro jistotu a váš klid, že se nejedná o jiné infekční onemocnění, jako jsou třeba neštovice, spalničky, spála nebo zarděnky.
Na pátou ani šestou nemoc nelze očkovat, ale vzhledem k poklidnému průběhu se není třeba obávat jakýchkoli komplikací.
Více článků najdete na portálu mamci.cz