Ovulace je děj, při kterém se uvolňuje zralé vajíčko z vaječníku a sestupuje vejcovodem do dělohy. Pakliže se setká se spermií, dojde k jejich spojení a oplodnění. Pokud ne, dojde k menstruaci. Výjimečně může docházet také k  tzv. anovulačním cyklům (k menstruaci dojde, přestože ovulace neproběhla).

Orientační výpočty

Ovulace u většiny žen probíhá přibližně v polovině cyklu, nicméně na mezi neznalými ženami rozšířenou informaci, že ovulace probíhá 14. den, se určitě nespoléhejte. Stačí-li vám zjistit ovulaci orientačně, můžete vyzkoušet následující vzorec. Máte-li pravidelný cyklus, ovulace by měla probíhat přesně v jeho polovině. Plodné dny potom máte 3 dny před ovulací a 2 dny po ovulaci.  Např. trvá-li váš cyklus 30 dní, ovulace teoreticky probíhá 15. den, otěhotnět můžete od 12. do 17. dne. Tato metoda však nebere v potaz nepravidelnost cyklu nebo případy, kdy u žen probíhá ovulace výjimečně v jiné části cyklu.

Pokud máte nepravidelný menstruační cyklus, doporučuje se shromáždit data z minimálně 6 a ideálně 12 posledních cyklů. Od toho nejdelšího odečtěte 20 dní, od nejkratšího 10. Zhruba v těchto dnech cyklu by u vás ovulace měla probíhat. Často však může jít o absurdně dlouhé období, proto se pojďme zaměřit na přesnější metody.

Ovulační test

Ovulační test koupíte v drogerii nebo lékárně. Měla byste se začít testovat zhruba tři dny před polovinou cyklu, pokaždé ve stejnou dobu a z denní moči (nikoliv první ranní). Test je pozitivní, pokud je testovací čárka stejně silná nebo silnější než kontrolní. Vyšel-li test pozitivně, ovulace by měla proběhnout cca do 24 – 36 hodin.

Ovulační testy jsou relativně spolehlivé, nicméně pokud testujete jen jednou denně, nemusíte stihnout zachytit stejně silnou čárku, která určuje výši hladiny hormonu LH, který ihned po spuštění vajíčka výrazně klesá. Abyste měla kompletní přehled o svém cyklu, bylo by ideální testovat každý den po celý cyklus, což se může prodražit.

Ovulační hlen

Během menstruačního cyklu dochází ke změnám hustoty hlenu v pochvě. Ovulační hlen má konzistenci vaječného bílku, je čirý a tažný. Tento plodný hlen zaznamenáváme 2 až 3 dny před ovulací, přičemž ovulace by měla nastat poslední den tohoto hlenu nebo den po něm. V ostatních fázích cyklu je hlen buď lepkavý nebo krémový, popř. žádný. Sledování hlenu kombinované s dalšími metodami pomáhá spolehlivě určit ovulaci.

Měření bazální teploty

Každé ráno, než vstanete z postele, ve stejný čas, po minimálně 5 hodinách klidu si v pochvě nebo v ústech (pokaždé však na stejném místě) změříte teplotu, kterou zaznamenáte. Podle svých zápisů pak budete moci spolehlivě určit, jak probíhá váš cyklus. Těsně před ovulací se teplota sníží a ihned po ní naroste a ve vyšších číslech se drží až do menstruace. Tato metoda by měla být prováděna dlouhodobě, protože budete potřebovat několik měsíců na to, abyste váš vlastní cyklus poznala. Jediná nevýhoda je, že s jistotou se z ní dozvíte, že už je po ovulaci, takže je dobré ji kombinovat například s pozorováním hlenu.

Jestliže jste vyzkoušela všechny metody a stejně se vám nedaří otěhotnět nebo máte pocit, že neovulujete, zajděte si ke svému gynekologovi, který vám může provést folikumetrii (pozorování dozrávání vajíček ultrazvukem) a tak předpovědět datum ovulace.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno