Plánované početí (otěhotnění) – to není jen možnost naplánovat si, kdy otěhotníte, ale i v rámci možností své tělo na tuto eventualitu dokonale připravit. Nestačí jen vysadit antikoncepci, věnujte tři měsíce podpoře svých šancí a můžete být maminkou mnohem dřív, než očekáváte.
Abychom byli přesní, tři měsíce stačí v případě, že vám ještě nebylo třicet, žijete vcelku zdravě a neužíváte antikoncepci. Pro ženy, které kouří, již minuly třicítku nebo až dosud bránily otěhotnění za pomoci umělých hormonů, je rozhodně vhodnější dvojnásobně období. Nebojte se, není třeba dělat nic složitého. Zdravý jídelníček, správné pánevní cvičení a trocha detoxikace. Nic, kvůli čemu byste musela narušovat svůj obvyklý program.
Zbavte své tělo nahromaděných toxinů
Přesto však mohou mít tyto zdánlivé maličkosti velký vliv na vaše otěhotnění i budoucí vývoj dítěte. Toxiny se do našeho těla mohou dostat z ovoce a zeleniny stříkané pesticidy, z ovzduší, ale i z plastů, s nimiž se naše potraviny denně stýkají. Vyplatí se tedy v sobě alespoň trochu uklidit. Vezměte si jen, jak dlouho se ve vás škodlivé látky mohly hromadit!
Zapomeňte na drahé přípravky z lékárny, a místo toho vsaďte na přírodní antioxidanty. Ty se vyskytují ve všech pestře zbarvených potravinách, zejména ovoci a zelenině. Pomáhají z těla odvádět volné radikály a přispívají k rychlejší regeneraci buněk. Zejména kořenová zelenina a luštěniny patří k velmi vhodným kandidátů ideálním pro váš jídelníček – kromě antioxidačních činitelů totiž obsahují také látky, napomáhající tvorbě progesteronu v těle. Jde o hormon přispívající k optimální funkci vaječníků i spolehlivé ovulaci.
Zvyšte příjem kyseliny listové
Významným rostlinným antioxidantem je rovněž kyselina listová. Ta pomáhá předcházet vývojovým vadám miminka, ovšem pouze v případě, že ji začnete konzumovat v dostatečném předstihu a vytvoříte si tak v těle „zásoby.“ Ideální jsou právě již zmiňované tři měsíce. Už v této době je vhodné vysadit antikoncepci (užíváte-li ji) a dočasně se před otěhotněním chránit jinými způsoby.
Mezi skvělé zdroje kyseliny listové patří zejména:
- petržel
- česnek
- zelené papriky
- zelí
- květák
- máta
- jarní cibulka
- ananas
- brokolice
- zázvor
Náš tip: Vyvarujte se kofeinu, ten hladinu ženských hormonů naopak snižuje.
Na stres pomůže meditace nebo hormonální jóga
Vzpomínáte si ještě, jak snadno jste se s problémy vypořádávali těsně po škole? Nedělalo vám problém nad ledasčím mávnout rukou a otravný šéf v práci byl spíše pro smích. Bohužel s přibývajícím věkem tuto schopnost ztrácíme a na její místo se tlačí stav, který bychom mohli nazvat jako intoxikace organismu stresem. Stačí i podprahově prožívaný stres, způsobený třeba velkou náloží pracovních povinností, a otěhotnění se může značně prodloužit. Tělo si totiž myslí, že si s dalším „stresem“ navíc nedokáže poradit a vy mu musíte ukázat, že tomu tak rozhodně není.
I půl hodina každodenního klidu je pro vaši psychiku k nezaplacení. Pokud si ji nedokážete naordinovat sama, vsaďte na některé z cvičení body and mind, které se zaměří nejenom na vaše tělo, ale i mysl. Skvělá je v tomto ohledu třeba hormonální jóga, která vám pomůže naladit se na tu správnou vlnu. A vůbec nemusí jít o tu, zaměřenou na budoucí maminky, která je prozatím v nabídce spíše jen ve velkých městech.
Posilujte pánevní dno
Posledním doporučením pro bezproblémový průběh otěhotnění a těhotenství je posilování pánevního dna. Postačí i notoricky známé Kegelovy cviky, v intenzitě 5-15 minut denně. Vhodné jsou tzv. Venušiny kuličky i speciální posilovací balónky, určené pro usnadnění porodu. Jakmile se naučíte, které svaly ovládat a jak, půjde už to ostatní samo a cvičit tak můžete kdekoli – třeba v autobuse. Nikdo totiž zaručeně nic nepozná.
Více článků najdete na portálu mamci.cz