Kdo by to neznal. Máte před sebou vysněné rande, zaslouženou dovolenou nebo důležitou pracovní schůzku, ale ejhle. Na rtu opar najednou začne brnět, pulzovat, svědět, až se objeví malé puchýřky plné tekutiny.
Opar je vlastně bolestivá infekce, která se kromě rtu, může vyskytnout v okolí rtu, na sliznici nosu či jeho okolí. V nepříliš častých situacích může opar postihnout i oblast očí. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře. Jde totiž o recidivu nemoci s těžkým průběhem, a tu by měl léčit právě lékař.
Nosiči virové infekce
Malé děti mohou být infekcí postiženy poměrně často, a to dokonce bez příznaků. V dospělosti ale již máte na daný vir vyvinuté dostatečné množství protilátek, takže opětovné propuknutí oparu nemusí být vůbec reálné. Kdo však v sobě jednou virus má, nikdy se ho už nezbaví. Spící virus zůstává uložen v nervových buňkách a k životu ho mohou probudit různé faktory. Od oslabené imunity, přes velký stres a menstruaci až po nedostatečný spánek, pobyt na slunci, větru či styk s mořskou vodou.
Pokud jste právě těmi jedinci, kteří trpí na opakované projevy oparů, asi víte, že právě ony vznikají na místech prvního výskytu, jsou však méně bolestivé a většinou do 10 dnů postupně vymizí.
Kdy je opar nebezpečný?
Samotný výskyt oparu na rtu či v jeho okolí není nijak zvlášť nebezpečný. Jde zpočátku o nepatrný, tekutinou naplněný, svědivý puchýřek, který se po pár dnech rozšiřuje do okolí. Malé puchýřky postupně praskají, a cca 7. až 8. den od vytvoření prvních příznaků se opary zcela vyhojí a zmizí.
Je-li však oparem postižena i oblast očí, zvětší se mízní uzliny nebo celé onemocnění má spíše chřipkové příznaky, je nutné zvážit návštěvu u lékaře. Tehdy totiž dochází k nežádoucímu průběhu choroby, který je dobré se svěřit do rukou lékaře. Stejně i v případě, pokud se opary rády vracejí a dochází k častým recidivám nemoci.

Opar je nakažlivý i po zhojení
Možná se vám puchýřky zhojily, ale i tak jste stále zdrojem nákazy. Především pro ostatní členy rodiny, představujte jisté riziko. Vyvarujte se tedy, alespoň po nezbytně dlouhou dobu, přímého fyzického kontaktu (líbání), dbejte na to, aby vaše nádobí bylo jen a jen vaše, stejně jako ručníky a hygienické potřeby.
Domácí ošetřování
Nejdůležitější je imunostimulační terapie, tedy masivní posílení imunitního systému. Multivitamínové tablety mají zelenou, stejně jako ostatní vitamíny a stopové prvky. Důležité jsou vitamíny skupiny B (brambory, luštěniny, zelenina), dále vitamín A (mrkev, špenát, brokolice, melouny či meruňky), vitamín E (rostlinné oleje, sójové výrobky či kukuřice) a v neposlední řadě také vitamín C (černý rybíz a citrusy).
Výborným pomocníkem v boji s opary je zinek. Ze stravy, která ho obsahuje, konzumujte cibuli, brokolici, ořechy, semena či obiloviny. Zinek je však velice důležité ba přímo žádoucí, aplikovat přímo na místo vzniku oparu. Existuje v lékárnách velké množství volně prodejných léků s obsahem zinku. Zinek je možné aplikovat i v podobě masti, ale pokud mast nechcete, nebo si nemůžete z jakéhokoli důvodu postižené místo potírat, zkuste si vyrobit domácí zinkový roztok.
Smíchejte 4 g síranu zinečnatého ve 100 ml převařené studené vody a v tomto roztoku namáčejte tamponek, který každých 30 minut přikládejte na pár minut na bolestivý opar. Mělo by tím dojít k viditelnému a rychlejšímu zhojení.
Co je však dobré udělat pro imunitní systém a jeho boj s infekcí? Nutné je vyloučit stresové faktory, zkusit klid, teplo a pohodu. Dobré je se na čas vyhnout alkoholu, kávě či nikotinu, a oproti tomu zavést do jídelníčku o něco více živin a tekutin, než jste zvyklí.
Více článků najdete na portálu mamci.cz