Odstáté uši bývají u dětí časté, a přestože se nejedná o žádnou funkční vadu, ale vadu estetickou, mohou nadělat více problémů, než si obecně myslíme. Děti mohou trpět pocitem méněcennosti, za odstáté uši se mohou stydět (zejména holčičky, které si třeba ani nechtějí česat copánky nebo culíky), a dokonce mohou v kolektivu trpět kvůli posměchu a šikaně.

Co je operace odstátých uší

Operace odstátých uší patří mezi plastické operace a říká se jí otoplastika. Upravit lze výšku, šířku i sklon ucha. Otoplastika se používá u vrozených vad i u vad způsobených úrazem apod.

Kdy je nejvhodnější doba na zákrok

Nejlepší doba pro operaci a následné hojení se vcelku nedá stanovit, někdy chodí na operaci s odstátýma ušima i dospělí a žádné problémy jim to nečiní. Avšak proplácení pojišťovnou je hrazeno do 10 let věku, takže jako nejvhodnější doba pro operaci odstátých ušních boltců u dětí se uvádí věk 5–10 let. Pozdější doba je také možná, ovšem již jako plně hrazený zákrok jako u dospělých.

Jak má být dítě na operaci připraveno

Dítě by mělo jít na operaci nalačno, tedy od půlnoci nejíst a nepít. Před operací se také nesmějí používat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (např. Acylpyrin). Chlapečci by měli být ostříháni co nejvíc nakrátko a holčičky učesané tak, aby se jim dlouhé vlásky nedostávaly do rány.

A co po operaci

Samotná operace trvá asi hodinu, dítě odchází domů druhý den. Po operaci je potřeba si 12–14 dnů nosit kompresní obvaz a chodit na převazy. Potom již jen rány šetřit, vyhýbat se rizikovým sportům, nosit čelenku (na sporty nebo na spaní), netahat dítě za uši. Jinak se nebojte toho, že by výsledná jizva byla vidět – většinou je totiž skryta za ušním boltcem a i tak je zcela nenápadná.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

5 KOMENTÁŘE

 1. Dcera podstoupila plastiku obou oušek ve věku 9,5 roku a mohu jen doporučit. Klasické předoperační vyšetření, doporučení z ORL, operace ve FN Motol. Samotný zákrok není jen nějakých pár stehů!!! ale plná narkóza a u nás 1,5h na sále. Poté 2 dny bolestí, velké obvazy a utišující léky a chlazení, já 48 h na židli u lůžka. Ale na to špatné se zapomene, dcera je spokojená, obě jsme to vydržely.

  • To Vas obdivuji a asi i zavidim,ze mate za sebou.Dceri je 7,jednou ousko ma vice odstate,od miminka si ho neustale otacela,i kdyz ho mela podlozene plinkou..Ma dlouhe vlasky,tak ze nejak maskujeme…ale..zatim se ji nikdo nesmeje,ale zname deti,jak umi ublizit..ji samotne to zatim nevadi,tchyne do me casto rype,ale me jako mame neni dobre ji zatim davat operovat.Jiz ma za sebou operaci kyly a peozila si sve..proto ji nechci pusobit dalsi pobyt v nemocnici,strach apod.
   Pritel ma nazor,at se rozhodne sama,kdyz bude chtit.Bez ohledu na to,zda je to hrazene nebo ne…proste nevim..

  • Já to podstoupila uz pred 51 lety (bylo mi 11) a bylo to bez celkové narkózy, jen pár injekcí na znecitlivění, jak při trhání zubu. Tak mě překvapuje, že teď je to při celkové narkóze!

   • Před 17 ti lety také bez celk.narkozy, synovi jen umrtvili….Jedno ouško se hojilo špatně, celé prázdniny měl zkažené.Dost to bolelo, furt hnisalo. Ale teď má klid…Dcerka už byla objednaná v necelých 10ti letech na zákrok, ale týden před si to rozmyslela..a měla to mít také jen na částečnou narkozu.Nedoporučuji zákrok na léto…to byla obrovská chyba u syna..

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno