A chcete-li se ve zdraví dožít vyššího věku, okamžitě z takového pekla utečte. Společné soužití s despotou totiž představuje pro život neskutečnou emocionální zátěž. Veškeré fyzické neduhy se pak ale přetransformují do psychické roviny, a dříve či později z vás nezbyde nic než troska, loutka a naprosto zpacifikovaná oběť, které „kdosi“ ukradl vlastní život.

Despota a jeho typické chování

Despota pochází z řeckého slova despotés, což v překladu znamená panovník, hospodář či vládce. Tedy takový člověk, jenž má rád nad každým (konkrétně nad svojí partnerkou) moc a nadvládu. Jiný názor než jeho, nepřichází v úvahu. Máte na nějaký problém opačný náhled než on? Tak to prr, „luxus“ vlastního myšlení je přísně zakázán. Tedy v přítomnosti pana despoty. V kruhu své rodiny se chová nadřazeně, arogantně a vůči své ženě volí krutá slova. Není mu cizí ponižování, pohrdání, přehlížení, ale také kritizování lidí z okolí či shazování názorů ostatních.

Nejčastější výhrady má vůči ženskému pohlaví. I kdyby omylem rozbil hrnek pan dokonalý, vina bude stejně na jeho ženě, jelikož to ona mu hrnek nešikovně přistrčila. Nutí dělat ostatní to, co je by ani nenapadlo, přičemž jakýkoli náznak komunikace či diskuse, je již v začátku naprosto bez efektu. On nemá potřebu slyšet názor jiných, jelikož pouze on sám má pravdu. Velmi rád se naváží do své partnerky a shazuje ji, často i před ostatními, přičemž ho velmi těší, když ji zesměšňuje.

Rád a často zakazuje. Dotyčné partnerce nejdříve všechny její příbuzné pohaní, na žádném z nich nenechá nit suchou, a nakonec jí naprosto zakáže kontakt s kýmkoli z rodiny. I za cenu, že ji zavře doma. I za cenu, že ji vezme telefon. I za cenu, že příchozí návštěvu odbyde slovy, že partnerce není dobře a zavře jim dveře před nosem. Jen, aby ji „měl jen pro sebe“. Mnohokrát si svou náladovost, agresivitu a neoprávněné výčitky zhojí fackou, která však přistane na ženině tváři.

Vlk v rouše beránčím

Despota je zlý, krutý a násilnický člověk, který je však bravurní herec. Pod maskou zamilovaných slůvek, okouzlujících vět a velké náklonnosti si získá každou ženu, kterou si zamane. Zpočátku dává ženě najevo, jak je pozorný, milý, jak jí naslouchá. Která žena by nepodlehla. Jenže postupem času se jeho láska (dá-li se vůbec takový cit nazvat láskou), přemění v lepkavou pavučinu, která škrtí, svazuje a brání v běžném životě.

Na okolí působí naprosto bezchybně. Je to příjemný společník, který umí pochválit i ocenit snahu, čímž si získá kdekoho na svoji stranu. Proto i jakékoli případné „obvinění“ ze strany ženy všem přijde spíše k smíchu. „Kdo? Tvůj muž? Ten báječný chlap, co Ti dává každý měsíc květiny a je stále s tebou?“

Ano, bohužel ten. Je stále s ní, ale proto, aby ji hlídal. Aby měl pod dohledem každý její krok a měl naprostý přehled o celodenním programu, který jeho partnerka má. Jen proto, že jde o nejistého člověka, který je natolik ubohý, že k hojení vlastního sebevědomí si volí poddajné a slabší ženy.

Život s ním skončil

Rozhodnete-li se ve svazku s despotou pokračovat, i přesto, že tyto varovné řádky sedí na vašeho partnera, přeji upřímnou soustrast. S ním totiž nejde o život, ale o loutkoherectví, kdy on tahá za šňůrky a tou loutkou jste vy. S ním nejde o život, ale o přežívání, ve kterém budete vy ta trpící, nešťastná a zotročená žena. Nebudete se umět sama v ničem rozhodnout, nebudete mít svůj názor, budete se bát. Vlastního muže. Ze silné a soběstačné ženy se stane zmanipulovaná, bojácná a nerozhodná chudinka, která navíc nedá ani dobrý příklad svým dětem.

Když vyvolá jeho přítomnost pocit strachu ve vás, co se pak děje s dětmi? Co asi cítí ony? Bohužel, cítí mnohem větší strach, nejistotu, nepohodu. Do budoucna si odnesou jen pocit méněcennosti, nízké sebevědomí a obavu z případných vztahů. Nebudou mít šanci si najít správného partnera, jelikož obraz vašeho manželství (či partnerství) jim zanechal v životě otisk něčeho špatného, zvráceného a nesprávného.

Buďte silné, hlavně kvůli dětem, a opusťte loutkoherecké jeviště. Absolutně nikdo nemá právo vás ovládat a manipulovat vámi. Život bez despoty bude vždycky lepší.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno