Poměrně novým očkováním určeným zejména ženám a dívkám je očkování proti rakovině děložního čípku, resp. proti určitým HPV virům, které tuto (a mnoho dalších) rakovinu vyvolávají nebo mohou vyvolat. Jak to ale s tímto očkováním je doopravdy?

Je skutečně určeno jen pro dívky a ženy?

Očkování proti HPV virům je určeno jak pro ženy, tak i pro muže, resp. chlapce, protože HPV viry mohou kromě ženských druhů rakoviny (děložní čípek, děloha atd.) vyvolat i rakovinu mužských pohlavních orgánů (penisu aj.)

Co je to virus HPV

Virus HPV neboli lidský papillomavirus (Human papilloma virus) je virus, který obvykle napadá lidské sliznice a pokožku. Jedná se o sexuálně přenosnou infekci, kterou v průběhu života získá až 80 % pohlavně žijících lidí. Ovšem u velké části z nich infekce sama odezní, aniž by zanechala nějaké následky, někdy může být člověk nositelem viru i několik let bez příznaků. Samotnou infekci virem HPV nelze léčit, lze léčit pouze onemocnění, které se na jejím základě rozvinulo (genitální bradavice, rakovina děložního čípku, rakovina zevního genitálu, rakovina penisu aj.)

Proti jakým HPV virům je očkování účinné

Tady je potřeba říci, že dosud existují dvě vakcíny, avšak každá je účinná jen proti některým druhům HPV. Vakcína Cervarix chrání proti dvěma virům (16 a 18), vakcína Silguard proti čtyřem (ještě dalším dvěma a proti 16 a 18), přičemž viry HPV 16 a HPV 18 jsou nejagresivnější. Výhodou vakcíny Cervarix je, že více nabudí imunitní systém, výhodou Silguardu je zase to, že chrání i před viry způsobujícími genitální bradavice.

Rizika vakcín

Stejně jako u jiných druhů vakcín mají i tyto svá rizika. Prvním je samozřejmě to, že nedokážou ochránit před všemi typy HPV. Takže ani vakcinace vám nezaručí, že v budoucnu neonemocníte některou z výše uvedených nemocí. Navíc byste se museli nechat očkovat opakovaně, protože účinek vakcíny postupem času klesá. Dalším rizikem jsou vedlejší účinky: bolest a zarudnutí v místě vpichu, nevolnost, horečka.

Očkování je nepovinné, a tak je pouze na vás, zda necháte sebe a své děti očkovat. Zvažte všechny klady i rizika a rozhodujte se zodpovědně.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Genitální bradavici dostanou ženy i přes to, že jsou očkované. Nicméně, každé očkování nám přináší do těla zátěž v podobě hliníku, který nám zatěžuje slinivku. Očkování proti rakovině je byznys, dříve se za to platily tisíce a teď je to zdarma. Stejně jako bylo očkování proti prasečí chřipce, které do sebe nechtěli dávat nakonec ani lékaři, protože se toho báli. Rakovině to nezabrání, ale lidi to berou, protože je to zdarma, bojí se a gynekologové tomu dělají reklamu.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno